Victress ödüllü Türk doktor yapay kalpte çığır açacak...

Victress ödüllü Türk doktor yapay kalpte çığır açacak çalışmalara imza atıyor

Başarılı ve topluma önder olan isimlere verilen Almanya’nın en saygın bilim ödüllerinden Victress ödüllü, Avrupa’nın yapay kalp nakli yapan ilk kadın kalp cerrahı Dilek Gürsoy, insan kalbine ihtiyacı ortadan kaldıracak uzun ömürlü yapay kalp çalışmalarının hızla ilerlediğini ve yakın bir gelecekte yeni nesil yapay kalp sisteminin hastalar üzerinde kullanılmaya başlanacağını söyledi.

28 Mayıs 2019 - 10:10

Tıp alanındaki büyük başarılarından dolayı 8 Nisan’da Almanya’nın en saygın bilim ödüllerinden Victress Ödülü’ne layık görülen, Avrupa’da yapay kalp nakli yapan ilk kadın cerrah ünvanına sahip Dr. Dilek Gürsoy, üzerinde çalıştığı yapay kalp sisteminin önümüzdeki yıllarda hastalara naklinin gerçekleşeceği görüşünde.

Victress ödülünü aldığı sırada "Bu ödül, yapay kalp ve organ nakliyle ilgili çalışmalarımı ve vizyonlarımı daha çok geniş kitlere ulaştırmamı sağlıyor. Bu da, beni ağır hastalarım, özellikle kalp nakil bekleyenler adına çok daha mutlu ediyor” diyen Dr. Gürsoy yapay kalp çalışmaları ile ilgili ise şunları söyledi:

“Bizim çalıştığımız yapay kalp muhtemelen iki-üç sene sonra insana takılabilir. Şu anda hayvan denemelerindeyiz ve çok iyi çalışıyor. Fransızlar insanlara taktılar; iyi çalışıp, çalışmadığı belirsiz. Önemli olan hangimizin olursa olsun, makinenın üretilmesi. Sadece benim çalıştığım makine önemli değil, ne kadar çok insan üzerinde çalışırsa hastalarımız için o kadar iyi olur. ”

Dr. Dilek Gürsoy kimdir?

Ordulu bir işçi ailesinin çocuğu olarak Almanya’da doğdu. İlkokulu bitirdikten sonra başarısından dolayı ortaokulu okumadan lise eğitimine devam etti.

Dr. Gürsoy, uzun yıllar kalp cerrahisi alanında Almanya’nın önemli kliniklerinde çalıştı, uzman cerrahlarla birlikte yapay kalp geliştiren ekiplerin içinde yer aldı.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in övdüğü ve destek verdiği Gürsoy, Siegburg’da Helios Kliniği Yapay Kalp Nakli Bölümü Başhekimi olarak, insan kalbine ihtiyacı ortadan kaldıracak uzun ömürlü yapay kalp üzerine çalışmalarını sürdürüyor.

Yılda 300 civarında kalp ameliyatı yapan, ünü Avrupa dışına taşan Dr. Gürsoy, başka ülkelerde de kalp ameliyatlarına imza atıyor. Aynı zamanda Dr. Gürsoy, başarılı ameliyatları ile Avrupa’da aranan sayılı doktorlar arasında.

Kaynak: Hürriyet, Milliyet, Eşitlik, Adalet, Kadın Platformu

Bu haber 344 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Mektebim ayrıcalığı için bursluluk fırsatı
Mektebim ayrıcalığı için bursluluk fırsatı
Alaşehir'de 'Dünya Gümrük Günü' kutlandı
Alaşehir'de 'Dünya Gümrük Günü' kutlandı