‘Tülay anne sevgisiyle…’
  • Reklam

‘Tülay anne sevgisiyle…’

İzmir’de dönemin Valisi ve İçişleri Bakanlığı görevlerinde bulunan Kutlu Aktaş’ın, şehir gönüllüsü merhum eşi Tülay Aktaş’ın ölümünün ardından kentteki birçok sivil toplum kuruluşunun bir araya gelerek oluşturduğu “Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği” faaliyetlerini tüm hızıyla sürdürüyor.

24 Eylül 2019 - 09:44

Güç Birliği, sivil toplum kuruluşlarınca hazırlanan projelerin değerlendirildiği 23’üncü Geleneksel Tülay Aktaş İzmir Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği Toplantısı ve Karşılıksız Hizmet Ödül Töreni’ni gerçekleştirmeye hazırlanıyor. 25 Eylül Çarşamba günü saat 13.30’da Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi Tiyatro Salonu’nda ödül töreni öncesi yarışmanın jürisi, Bizim Ev Aile, Çocuk ve Gençlik Destek Merkezi’nde bir araya gelerek projeleri değerlendirdi. Dereceye giren projeler, Karşılıksız Hizmet, Jüri Özel Ödülü, Emine Uçar ve Işılay Saygın Ödülü ile ödüllendirilecek.

Jüride kimler var?

Bu yıl jüride, İzmir Valiliği Sivil Toplumla İlişkiler Müdürü Turgay Esen, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşi ve Köy-Koop İzmir Birlik Başkanı Neptün Soyer, Balçova Belediye Başkanı Fatma Güçlü Çalkaya, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Aile ve Sosyal Politikalar İzmir İl Müdürü Nesim Tanğlay, Tülay Aktaş Gönüllü Kuruluşlar Güç Birliği Sözcüsü Fatma Dayıoğlu, Tülay Aktaş’ın kızı Gülay Aktaş, geçen dönem sözcüsü Şener Anadol, Ege Kadın Dayanışma Vakfı (EKDAV) Türkan Miçooğulları, İnci Vakfı Yönetim Kurulu üyesi Ece Elbirlik Ürkmez, Ege Telgraf Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Aylin Suphandağlı, Yaşar Üniversitesi Sosyal Sorumluluk Projeler Koordinatörü Kevser Yavuz Çimenli, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Yönetim Kurulu üyesi Hatice Bülbül, Güç Birliği kurucu dönem sözcüsü ve Sokak Çocuklarını Koruma Derneği Başkanı Neşe Can Hürtürk, İzmir Demokrasi Üniversitesi (İDÜ) Peyzaj Mimarlığı Bölümü Öğretim Üyesi ve İDÜ Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Aslı Güneş Gölbey ve Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Aylin Göztaşı yer aldı.

‘Koşulsuz emek ve çaba’

23 yıl önce bir yüce duygu ve düşünce ışığında bu işe başladıklarını söyleyen Fatma Dayıoğlu, “Tülay Aktaş, İzmir’deki sivil toplum örgütlerinin bir araya getirerek iletişim içinde olmalarına öncelik etmiş bir hanımefendi. Platforma ismini verdiğimiz gibi bu projelerin değerlendirilmesinden sonra yapılacak ödül töreni de onun adına yapılmakta. Bu girişim koşulsuz emek ve çaba ile meşaleye dönüştü. 23 yıl önce yakılan o meşale bugün çığ gibi büyüyor ve elden ele geçiyor. Bugüne kadar jürimiz bize çok destek verdi. Gün geçtikçe daha etkili projelerle karşılaşmanın sevincini yaşıyoruz. Yarışmaya değerli projeleriyle katkı koyan her bir üyemize gönülden teşekkür ediyoruz” dedi.

Projelerin hepsi çok kıymetli

Jüri Başkanlığı görevini üstlenen Ege Kadın Dayanışma Vakfı (EKDAV) Başkanı Türkan Miçooğulları, “Yarışmamızın amacı hem farkındalık yaratmak hem dernekleri proje yazmaya yönlendirmek hem de ortaya çıkan çalışmaları değerlendirerek kuruluşlarımıza güç vermek. Projeleri değerlendirirken, proje yazım tekniğine uygun olup olmadığına, hangi kitleye hitap ettiğine ve bir kısmının uygulanmış olmasına dikkat ediyoruz. Gelen projelerin hepsi çok kıymetli ve önemli. Bu projelerin içinde günün önemine dair en etkili olanları seçmeye çalışıyoruz” dedi.

Bu sene gelen projelerin her birinin geleceğe dönük çok önemli çalışmalar olduğunu da söyleyen Miçooğulları, “Sivil toplum örgütlerimizin hem proje yazma hem de geliştirme konusunda epey mesafe aldıklarını gördük. Umarım ki, gelecek senelerde bunlar gibi daha pek çok projeyle karşılaşırız. Gönüllülük her geçen bugünün dünyasında zayıflamakta. Bizler aldığımız manevi hakkı bizden sonraki nesillere aktarmak için var gücümüzle mücadele edeceğiz” diye konuştu.

Bu haber 569 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çalgiya İzmir
Çalgiya İzmir
Hindistan'dan İzmir'e getirilen 87 Türk karantinaya alındı
Hindistan'dan İzmir'e getirilen 87 Türk karantinaya alındı