Terör örgütü YPG/PYD Türkiye sınırından çekiliyor
  • Reklam

Terör örgütü YPG/PYD Türkiye sınırından çekiliyor

Terör örgütü PKK'nın Suriye kolu YPG/PYD'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG) Türkiye sınırından çekilmeye başladığını duyurdu.

27 Ağustos 2019 - 14:58

İngiliz Reuters haber ajansının duyurduğuna göre; terör örgütü YPG, Suriye’nin kuzeyindeki bazı noktalardan (Tel Abyad ve Resulayn) güçlerini ve ağır silahlarını çekti.

PKK bağlantılı güçlerin Suriye’nin Türkiye sınırından çekilme kararının Ankara ile Washington arasında süren görüşmeler kapsamında gerçekleştiği belirtildi.

Habere göre; YPG güçleri, Türkiye-Suriye sınırı boyunca 5-14 kilometrelik hattan çıkacak.

ABD ile Türkiye iki hafta önce Suriye’nin kuzeyinde oluşturulması planlanan güvenli bölge konusunda mutabakata varmıştı.

Taraflar, güvenli bölgenin koordinasyonu ve yönetimi için Türkiye’de müşterek harekat merkezi kurmuş ve merkez, hafta sonu itibarıyla tam kapasite faaliyete başlamıştı.

‘ABD aracılık ediyor' iddiası

Suriye Demokratik Güçleri’nin (SDG) elebaşlarından Mazlum Abdi, ABD ile Türkiye arasındaki görüşmelere dolaylı yollardan dahil olduklarını öne sürmüştü.

Bu yılın başından itibaren ABD ile Türkiye arasında gerçekleştirilen görüşmelerde terör örgütü SDG'nin görüşlerinin de ele alındığını iddia eden Abdi, “Amerikalıların arabulucu rolü oynadığını” aktarmıştı.

ABD ile Türkiye'nin kamuoyuna açıkladığı üç maddenin, tüm tarafların üzerinde mutabık kaldığı bir temel olduğunu savunan Abdi, ancak hâlâ çok sayıda detay üzerinde görüşmelerin sürdüğünü söylemişti.

Kaynak: Sözcü

Bu haber 596 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çalgiya İzmir
Çalgiya İzmir
Çiçekçilik sektörüne acil destek sağlansın
Çiçekçilik sektörüne acil destek sağlansın