SGK İzmir İl Müdürü Gülcemal’den işyerlerine uyarı

SGK İzmir İl Müdürü Gülcemal’den işyerlerine uyarı

Sosyal Güvenlik Kurumu İzmir İl Müdürü Ekrem Gülcemal, “İzmir’de denetim ağımız güçlendi. Eskiden 50 kişi ile denetim yapıyorduk şimdi 200 kişi ile denetim yapıyoruz. Bu sebeple İzmir’de işyerlerimizin daha hassas olmasını bekliyoruz” dedi.

26 Kasım 2019 - 14:51

Gülcemal, sosyal güvenlik sistemi ile ilgili merak edilen soruları yanıtlayarak önemli açıklamalarda bulundu.

İzmir'de denetim ağı 4 kat güçlendi

İzmir’de yapılan denetimler için personel sayısının 4 kat arttırıldığını söyleyen Gülcemal, “İzmir’de denetim ağımız güçlendi. Eskiden 50 kişi ile denetim yapıyorduk şimdi 200 kişi ile denetim yapıyoruz. Bu sebeple İzmir’de işyerlerimizin daha hassas olmasını bekliyoruz. Geçici koruma statüsündeki Suriyelilerin çalıştırılması ile ilgili bir muafiyet yok. Ülkemizdeki diğer yabancılar gibi çalışma izni ile çalıştırılması gerekiyor. Cezası kayıt dışı çalıştırılan Türk işçi ile yabancı işçinin cezası aynı, yıllık 80 bin lira cezası var. İşçiye de cezası var. Ayrıca işveren, yabancı çalışanın ülkesine gönderilmesi için gereken masrafı da ödemekle yükümlü tutuluyor. Yabancı çalışanlar için sistem üzerinden çok kolay bir başvuru sistemi var, bunun kullanılmasını öneriyoruz. Bu işin çok zor olduğu düşünüldüğü için çalışma iznine başvurulmuyor. İşlem tamamen elektronik sistem üzerinden oluyor. Çalışma izni alındıktan sonraki 30 gün içinde işe girişi yapılabilir. Burada kayıt dışı çalışanların ihbarı için ALO 170 veya CİMER hatları üzerinden şikayette bulunulabilinir” ifadelerini kullandı.

Suriyeliler için kesinti yapılıyor mu?

Suriyeliler için emekli maaşlarından kesinti yapıldığı söylentileri üzerine konuşan Gülcemal, “Suriyeliler için kimseden bir kesinti yapılmıyor. Bunlar kesinlikle asparagas haberler. Elimizde tüm veriler mevcut böyle bir kesinti söz konusu değil. Zaten emeklilerimiz kendi maaşlarına ait kesinti bilgilerine de ulaşabilir, sadece sağlık harcamaları gibi kalemler kesinti yapılıyor. E-devlet üzerinden maaşlarına yapılan kesintileri kendileri de görebilirler. Bunun dışında başka bir sıkıntı olursa müdürlüklerimiz yardıma açıktır” dedi.

Çalışan emeklilere kritik uyarı

Çalışan emeklilerin maaşlarından yapılacak kesinti hakkında açıklamada bulunan Gülcemal, ”Çalışan emeklilerle ilgili olarak, emeklilerinin çalışmasında hiçbir engel yok. Sadece emeklilerimiz kamu tüzel kişiliğine ait iş yerlerinde çalışmaları halinde maaşlarından kesinti yapılarak çalışmaları gerekiyor. Bunu bazen kurumlar da bilmiyor ancak daha sonra denetimlerde bu ortaya çıktığında bu rakam geri istendiğinde mağduriyet yaşanıyor” diye konuştu.

EYT’liler ile ilgili bakanlık çalışma yapıyor

Son günlerde ülke gündeminde yoğun yer tutan EYT’liler ile ilgili, “Kent bazında elimizde net veri yok. Ülke çapında oldukça kalabalık oldukları söyleniyor. Bizim bu konuda bir değerlendirme yapma durumumuz yok. Bakanlığımız gereken çalışmaları yapıyor. Bunun üzerine bir değerlendirme yapılması söz konusu değil” açıklamasını yaptı.

Taşeron çalışanlar İŞKUR üzerinden kadroya alınıyor

Taşeron çalışanların kadrolara geçirilmesi ile ilgili açıklama yapan Gülcemal, “KHK ile taşeron işçiler kamu kurumlarında işe alındılar. Bu süreç gayet başarılı bir şekilde yönetildi. Binlerce insan kadroya geçti. Bizim kurumumuzda o süreçten sonra bir taşeronlaşma olmadı. Farklı kurumların ne olduğunu bilemiyoruz. Kendi bünyemizde temizlik ve güvenlik elemanlarımız İŞKUR üzerinden kadrolu olarak alınıyor” dedi.

Kaynak: Ege'de SonSöz

Bu haber 195 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kandemir: "Demirtaş'ın yazdığı tiyatroyu Allah'a hamdolsun bu millet birliği beraberliğiyle bozdu"
Kandemir: "Demirtaş'ın yazdığı tiyatroyu Allah'a...
Başkan Çerçi miniklerin karne heyecanına ortak oldu
Başkan Çerçi miniklerin karne heyecanına ortak oldu