Sağlıklı toplumlar için organik tarım desteklenmeli

Sağlıklı toplumlar için organik tarım desteklenmeli

Ekolojik Tarım Organizasyonu (ETO) Derneği zehirsiz ve sağlıklı bir çevrede yaşamak için organik tarımın desteklenmesi gerektiğini ancak 2019 Tarımsal Destekleme Kararnamesi ile ülkemizde bu desteklerin kapsamının daraltıldığını, miktarın azaltıldığını ve destek süresinin kısıtlandığını açıkladı

19 Kasım 2019 - 14:24

Zehirsiz bir çevrede yaşamak, sağlıklı gıdalar ile beslenmek herkesin hakkı. Toprağımızın, su ve genetik kaynaklarımızın korunması ise ancak organik tarım ile mümkün. Oysa 2019 Tarımsal Destekleme Kararnamesi ile ülkemizde organik tarıma yönelik desteklerin kapsamı daraltıldı, miktarı azaldı ve destek süresi kısıtlandı; üreticilerin teşvik edilip daha fazla desteklenmesi gerekirken adeta vazgeçirilmeye çalışılıyor. 

Ekolojik Tarım Organizasyonu Derneği başkanı Prof. Dr. Uygun Aksoy desteğin önemini vurgulayarak “Organik tarım, insan, hayvan ve çevre için önemlidir, sorumlu üretim ve tüketimi öngörür. Toplumda herkesin organik ürünlere erişebilmesi için uygun fiyatta organik ürünlerin piyasaya sunulması gerekiyor. Bunun için sadece birim alan veya ürün miktarının değil, araştırma-geliştirmeden girdi üretimine ve pazar geliştirmeye dek tüm sistemin desteklenmesi gerekir. Ülkemizde 2016 yılına kadar organik tarıma ilişkin bir ulusal strateji vardı. Bu tarihten sonra ise strateji yenilenmedi, yürütülen faaliyetler ve verilen destekler kapsam ve miktar olarak gerçekçi olmaktan ve organik tarımın teşviki hedefinden uzaklaştı.” dedi.

Yeni düzenlemeler ne getirdi?

Günümüzde 190 kadar ülkede organik üretim yapılıyor. Türkiye’nin de dahil olduğu bu ülkelerde ister gelişmiş isterse gelişmekte olsun sürdürülebilir bir dünya için organik tarım üreticileri destekleniyor. Örneğin Fransa ‘Ambition Bio 2022’ adı altındaki projesi ile 2018-2022 döneminde organik tarıma devlet bütçesinden 1.1 milyar Euro’luk destek sağlıyor. Moldova ise organik meyvecilik ve sebzecilikte hektar başına 115 Euro’ya çıkan 3 yıllık geçiş dönemi destekleri, organiğe geçmiş üreticiye ise elde edilen ürün toplamının %20’si kadarı maddi destek sağlıyor ve devlet alımlarında öncelik veriyor.

Tüm bu ülkelerde organik üreticiler tarım ve gıda üretimi yaparken doğayı da korudukları için onların toplum adına hizmet ürettikleri kabul ediliyor. Ülkemizde ise 2017 ve 2018’de organik teşvikinden faydalanan araziler bu yıl destekten faydalanamıyor, sağlanan maddi destekler düşürülüyor, bazı bitkisel ürünler ve arıcılık dışındaki tüm hayvansal ürünler tamamen destek dışında bırakılıyor. Bu yaklaşım ile daha çok desteklenmesi gereken organik tarım üreticileri adeta organik tarımı bırakmaya zorlanıyor.

 

Bu haber 129 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Çeşme Belediyespor-Alaçatıspor derbisi sonrası tribünler karıştı
Çeşme Belediyespor-Alaçatıspor derbisi sonrası tribünler...
TFF 2. Lig: Manisa FK: 4 - Hacettepespor: 0
TFF 2. Lig: Manisa FK: 4 - Hacettepespor: 0