Memurların "Emeğe Saygı, Adalete Davet" eylemi başladı

Memurların "Emeğe Saygı, Adalete Davet" eylemi başladı

Hükümet ile masada anlaşamayan Memur-Sen bugün 81 ilde basın açıklamaları yapacak. İlk eylemler Erzurum, Elazığ ve Ankara'da başladı. "Emeğe Saygı, Adalete Davet” temasıyla sahada olan memurlar geçen hafta mesaiyi erken bırakarak tepkilerini dile getirmişti. Memur zamlarında son söz hakem kurulunda.

26 Ağustos 2019 - 14:19

Memur-Sen Konfederasyonu, bugün 81 ilde, “Emeğe Saygı, Adalete Davet” temasıyla basın açıklamaları gerçekleştirecek. İlk eylem ve açıklama Memur Sen Erzurum İl temsilcisi Mustafa Karataş tarafından yapıldı.

Emeğe Saygı, Adalete Davet

Memur Sen Erzurum İl temsilcisi Mustafa Karataş, “Masada uzlaştıklarımızın yok sayılması ve Toplu Sözleşme müzakereleri hiç yapılmamış gibi davranılması üzerine, Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na taşıdığımız 5. Dönem Toplu Sözleşmenin, kamu görevlilerinin haklı beklentilerini karşılayarak yeni hak ve kazanımlarla donatılmasına katkı ve destek sunmak için bugün 81 ilde “Emeğe Saygı, Adalete Davet” temasıyla sahadayız” dedi.

Teklif masaya getirilmemiştir

Memur-Sen ve bağlı sendikalarla tamamında yetkili olarak katıldıkları 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri, Kamu İşveren Heyetinin müzakere süreci hiç yaşanmamış gibi bir irade ortaya koyması üzerine uyuşmazlıkla sonuçlandığın anımsatan Mustafa Karataş, “Milyonlarca insanı ilgilendiren ve fakat Kamu İşvereninin, Konfederasyonumuza sunduğu teklifte yok saydığı; sözleşmelilerin kadroya geçirilmesi, 3600 ek gösterge, yardımcı hizmetler sınıfının Genel İdare Hizmetleri sınıfına geçirilmesi, kademe derece sınırlamasının kaldırılması, bayram ikramiyesi, kılık-kıyafet yasağının kaldırılması, gelir vergisi mağduriyetinin son bulması, dayanışma aidatı ve toplu sözleşme ikramiyesi gibi temel tekliflerimiz dâhil toplam 657 teklifimiz gayet makul ve makbul teklifler olmasına karşın sanki hiç yapılmamış gibi Kamu İşvereni tarafından hiçbir şekilde dikkate alınmamış, bunlara ilişkin herhangi bir teklif masaya getirilmemiştir.” dedi.

Elazığ'da da başladı

Memur-Sen kamu görevlilerinin beklentilerini dile getirmek ve kazanımları arttırmak için 81 ilde olduğu gibi Elazığ’da da “Emeğe Saygı, Adalete Davet” temasıyla basın açıklaması düzenledi. Elazığ’da basın açıklaması Memur-Sen Elazığ İl Temsilciliği tarafından Öğretmenevi önünde yapıldı.

Memur-Sen olarak toplu pazarlık sürecinde kamu işveren heyetiyle sözleşme imzalanmasını sağlamak için büyük çaba sarf ettiklerini belirten Elazığ İl Başkanı İbrahim Bahşi, “Bu gayretin yanısıra basın açıklamalarıyla, iş bırakma eylemleriyle de sahada olduk ve heyetimizi destekledik. Bugün de aynı kararlılıkla ve örgütlü gücümüzle meydanlardayız. Memur-Sen'in ve bağlı sendikalarının titiz çalışmalarla, sahanın nabzını tutarak oluşturduğu ve kamuoyuna ‘makul teklifler’ olarak deklare ettiği 657 teklifine karşın kamu işveren heyeti maalesef malül tekliflerle masaya gelmiş ve ardından toplu sözleşme sürecini hiç yaşanmayan bir süreç olarak tarihe kaydetme iradesi göstermiştir. Bu iradenin sonucu olarak süreç uyuşmazlıkla sonuçlanmış ve Kamu Görevlileri Hakem Kurulu'na gidilmiştir. Biz, toplu sözleşme görüşmeleri boyunca masanın ve müzakerenin önemine inanarak çözüm üretmeye odaklandık ve sürecin uzlaşmayla sonuçlanması için büyük bir özveriyle çalıştık. Süreç tıkandığı anda bile ‘Gelin Hakem Kuruluna 3 günlük başvuru sürecini 1 güne indirelim ve müzakere sürecini 2 gün daha uzatalım, masada sorunları çözelim’ dedik ama teklifimiz kabul edilmedi”diye konuştu.

Ankara'da da toplu sözleşme tepkisi

Ankara’da Memur Sendikaları (Memur-Sen) Konfederasyonu üyeleri, 5’inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasını, basın açıklaması yaparak protesto etti.

Memur-Sen, 1 Ağustos’ta başlayan ve 21 Ağustos itibarıyla uzlaşmazlıkla sonuçlanan 5’inci Dönem Toplu Sözleşme görüşmelerinin Kamu Hakem Kuruluna taşınmasının ardından 81 ilde ortak basın açıklaması düzenledi. ‘Emeğe Kıymet, Adalete Davet’ çağrısıyla gerçekleştirilen basın açıklaması, Ankara’da Sıhhiye Abdi İpekçi Parkı’nda yapıldı. Kalabalık, ellerindeki pankart ve dövizlerle, toplu sözleşme görüşmelerinin anlaşmazlıkla sonuçlanmasına tepki gösterdi. Gruptakiler, ‘sadece hakkımızı istedik, çok mu?’, ‘fazla çalışmamızın karşılığını istedik’ yazılı dövizler taşıdı.

Memurlar zam için meydanlara indi

Memur-Sen’in “Emeğe saygı, adalete davet” sloganı ile 81 ilde yaptığı eylemler Yalova'da da gerçekleştirildi. Meydana inen Memur-Sen üyeleri hükümetten zam talep etti. Cevdet Aydın Parkı'nda toplanan sendika üyeleri ellerinde döviz ve pankartlar taşıdı. Açıklamayı Memur-Sen Yalova Temsilcisi Uğur Hakan Tan okudu. Tan, “Memur-Sen’in teklifleri milletin talepleridir. Çünkü bu teklifler milletin mâşerî vicdanında mâkes bulmuş, adil ve hakkaniyetli tekliflerdir. Kamu işveren heyetinin Merkez Bankası’nın gerek beklenti anketinde, gerekse kendi tahmininde ifade ettiği enflasyon rakamlarının altında kalan tekliflerle masaya gelmesini, kamu görevlilerinin emeğini değersizleştirmek olarak görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gümüşhane’de Memur-Sen ve bağlı sendikalar, Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna giden 5. dönem toplu sözleşme görüşmeleriyle ilgili ‘Emeğe saygı, adalete davet' temasıyla basın açıklaması gerçekleştirdi.

1 Ağustos'ta başlayan ve 21 Ağustos itibariyle uzlaşmazlıkla sonuçlanan 5. Dönem Toplu Sözleşme görüşmeleri Kamu Görevlileri Hakem Kuruluna taşınmıştı.

Memur-Sen, 20 gün boyunca yoğun bir emekle yapılan pazarlıkta üzerinde uzlaşılan maddelerin Kamu İşvereni tarafından hiç görüşülmemiş ve uzlaşılmamış gibi kabul edilerek Hakem Kurulu’na götürülmesine çeşitli vesilelerle tepki göstermişti.

’20 milyonu aşkın insanı ilgilendiriyor’

Toplu Sözleşmede masanın yetkili konfederasyonu olarak Memur-Sen, 5 milyondan fazla kamu görevlisi ve emeklisini doğrudan, aileleriyle birlikte 20 milyon, tesir ettiği alan itibariyle 82 milyon insanı etkileyecek olan bu süreçte kamu görevlilerinin haklı beklentilerini dile getirmek ve kazanımları arttırmak için 81 ilde “Emeğe Saygı, Adalete Davet” temasıyla basın açıklamaları düzenleme kararı aldı.

81 ilde gerçekleştirilecek olan basın açıklamalarıyla 5 milyonu aşkın kitleyi temsil eden Memur-Sen teşkilatlarının kamu görevlilerinin haklı beklentilerini ve itirazlarını tüm Türkiye'ye haykıracağı basın açıklamaları bugün gerçekleştiriliyor.

Ne olmuştu?

Hükümet memura ve memur emeklisine 2020 yılı için yüzde 4+4, 2021 yılı için yüzde 3+3 zam teklifinde bulunmuştu. Hakim konfederasyon Memur-Sen bu teklifi kabul etmemiş ve Hakem Kurulu’na geçen cuma günü başvurmuştu. Gözler hakem heyetinin vereceği kararda olacak.

Memur-Sen ne istiyor?

Memur-Sen hükümetin teklif ettiği 2020 yılı için yüzde 4+4’lük zam yerine yüzde 8+7, 2021 yılı için teklif edilen yüzde 3+3’lük zam yerine yüzde 6+6 zam istiyor.

Kaynak: Sözcü

Bu haber 278 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İzmir’e Yakışan Vefa
İzmir’e Yakışan Vefa
İzmir’deki Fikir Maratonu Meyvelerini Verdi
İzmir’deki Fikir Maratonu Meyvelerini Verdi