‘Kelebek Çocuklar’ yararına konser düzenleyecekler

‘Kelebek Çocuklar’ yararına konser düzenleyecekler

Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü öğrencileri ve Ege Üniversitesi Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Topluluğu ‘kelebek çocuklar’ yararına konser düzenleyecek.

18 Nisan 2019 - 11:33

Ege Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü organizasyonunda ve Ege Üniversitesi Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Topluluğu işbirliğinde Ege Üniversitesi Sağlıklı Yaşam ve Beslenme Topluluğu çatısı altında bir araya gelen öğrenciler örnek bir sosyal sorumluluk projesine imza attılar. ‘Epidermolizis bullosa’ tanısı almış çocuklar için kurulmuş ‘Kelebek Çocuklar Derneği’ yararına bir konser düzenleyen üniversiteliler, kelebek hastalığı konusunda farkındalık yaratmayı da amaçlıyor.

Proje konusunda bilgi veren EÜ Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekan Yardımcısı Dr. Öğretim Üyesi Özge Küçükerdönmez, ‘‘ Hedefimiz kelebek çocukların ihtiyaç duydukları krem, merhem, şampuan vb. medikal malzemeleri derneğe bağışlamak. Çocuklarımızın ihtiyaçlarını karşılamanın yanında Kelebek hastalığı konusunda toplumsal farkındalığı arttırmayı da amaçlıyoruz. Konsere gelemeyen ve katkı sağlamak isteyenler 15 Mayıs 2019 tarihine kadar ihtiyaç listesindeki medikal malzemeleri 232 311 33 85 ve 232 311 34 09 numaralı telefondan öğrenebilir ve ardından fakültemize ulaştırabilirler’’ şeklinde konuştu.

Topluma Hizmet Uygulamaları dersi kapsamında düzenlenecek olan konser, Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf  Vardar-MÖTBE- Kültür Merkezinde 22 Nisan 2019 Pazartesi günü saat 20:00’de gerçekleştirilecek. ‘Chocolate Band’ grubunun sahne alacağı ve ücretsiz olarak düzenlenen konsere katılmak isteyenler kelebek çocukların ihtiyaçlarına yönelik hazırlanan listeye katkı sunabilecekler. 

Kelebek Hastalığı nedir?

Diğer bir adıyla ‘Epidermolysis Bullosa’ olan içi su dolu kabarcıklar şeklinde meydana gelen genetik bir cilt hastalığıdır. Kelebek hastalığında deri çok hassas olduğu için küçücük bir temas sürtünme veya basınç uygulanması halinde deride hemen su kabarcığı oluşur ve cildin bütünlüğü bozulabilir. Kelebek hastalığında su dolu kabarcıklar yalnız cildin dış bölümünde değil ağız içi, yemek borusu, mide, solunum yolları ve bağırsaklar gibi iç organlarda da görülebilir. Bu nedenle bu hastalık, sistemik bir hastalıktır.

Bu haber 1428 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kuşadası CHP'den Başkan Günel'e ziyaret
Kuşadası CHP'den Başkan Günel'e ziyaret
Mektebim ayrıcalığı için bursluluk fırsatı
Mektebim ayrıcalığı için bursluluk fırsatı