Karikatürün Oscar’ı İzmir’e geldi

Karikatürün Oscar'ı İzmir'e geldi

Dünyanın dört bir yanından, gündeme ışık tutan eserlerin yarıştığı, otoritelerce “Karikatür Dünyasının Oscar’ı” olarak nitelendirilen serbest konulu Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması’nın 36’ncısına, 63 ülkeden 583 sanatçı 2.172 karikatürle katıldı. Ön elemeden geçen 33 ülkeden 118 sanatçının 165 karikatürü, Uluslararası Seçici Kurul tarafından değerlendirildi. 

19 Kasım 2019 - 16:36 - Güncelleme: 19 Kasım 2019 - 16:51

“Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” Özel Büyük Ödülü

Tüm çalışmalarında kız çocuklarının eğitimi, güçlenmesi ve cinsiyet eşitliği konularına özel vurgu yapan Aydın Doğan Vakfı'nın düzenlediği yarışmada, bu yıl yine "Güçlü Kızlar, Güçlü Yarınlar” teması altında özel ödül verildi.

Büyük Ödülün sahibi, İzmir’den Ömer Çam’ın oldu

Ulusal ve uluslararası çok sayıda başarıya sahip çalışanı Ömer Çam, katıldığı yarışmada, jürinin zorlu seçiminin ardından özel büyük ödüle  layık görüldü. Çam, kendisine ödül getiren eserinde, kız çocuklarının okumak, eğitim almak için gösterdiği çabayı anlatmaya çalıştığını söyledi.

Seçici Kurul, bu seneki yarışmada Agim Sulaj’ı (Arnavutluk) birinciliğe layık gördü. İkinci İran’dan Shahrokh Heidari, üçüncü ise Hırvatistan’dan Mojmir Mihatov oldu.Seçici Kurul ayrıca; Ahmet Öztürklevent (Türkiye), Alberto Morales Ajubel (İspanya) ve Hicabi Demirci’yi (Türkiye) Başarı Ödülü’ne değer gördü.

Dereceye giren tüm sanatçıların ödülleri ve başarılarını simgeleyen heykelleri Haziran ayında İstanbul’da gerçekleşecek törenle takdim edilecek.

Ömer Çam kimdir?

1965 yılında Selçuk’ta doğan Ömer Çam, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’nden mezun oldu. Karikatüre 1978 yılında başlayan Çam’ın ilk karikatürü dönemin popüler mizah dergisi GırGır’da yayınlandı. Çeşitli mizah dergilerinde karikatürleri ve çizgi romanları yayınlanan Çam’ın ulusal ve uluslararası karikatür ve Grafik yarışmalarında çok sayıda ödülü bulunuyor.

Bu haber 442 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
AYTO'nun 436 üyesi Gıda ve İçecek Fuarı'nı ziyaret etti
AYTO'nun 436 üyesi Gıda ve İçecek Fuarı'nı ziyaret etti
CHP İl Başkanı Çankır'dan JES açıklaması
CHP İl Başkanı Çankır'dan JES açıklaması