FRBAL öğrencilerinden "Bir Kitap Bin Etkinlik" projesi

FRBAL öğrencilerinden "Bir Kitap Bin Etkinlik" projesi

FRBAL öğrencileri “Bir Kitap Bin Etkinlik” e Twinning projesi ile Türk ve Dünya klasiklerinden okudukları kitaplarla yıl boyunca birbirinden farklı etkinlikler gerçekleştirdi. Etkinliklerde kendi potansiyellerinin farkına varan öğrenciler, yaratıcılıklarını harekete geçirdi.

21 Haziran 2019 - 11:06 - Güncelleme: 21 Haziran 2019 - 11:15

Menderes Fatma Ramazan Büküşoğlu Anadolu Lisesi’nin “Bir Kitap Bin Etkinlik” e Twinning projesine 150 öğrenci katıldı. Bu kapsamda bir yıl süre ile katılımcılar Türk ve Dünya edebiyatı klasiklerinden kitaplar okudular. Öğrenciler sözcük dağarcıklarını zenginleştirdiler, dil ve ifade etme becerilerini geliştirdiler. Kendi yaratıcılıklarını harekete geçiren katılımcılar, kitap tahlili, kitap fragmanı, yazar koltuğu oyunu ,kitabın yazarına mektup yazma, skeç, radyo tiyatrosu seslendirme, kitabın şiirini yazma gibi bir çok farklı etkinlikleri Türkiye’nin farklı şehirlerinden ve Avrupalı akranlarından oluşan gurup çalışmaları içerisinde birlikte ürettiler.

Farkına vardılar harekete geçtiler

Öğrencilerini duyarlılıklarından dolayı kutladığını ve onlarla gurur duyduğunu belirten Proje koordinatörü İngilizce öğretmeni Fatma Çaylak, “Proje kapsamında farklı dil ve kültürlere karşı önyargıyı ortadan kaldırarak hoşgörü çerçevesinde birbirlerinin düşünce ve fikirlerine saygılı olmayı öğrendiler,başarılı çalışmalara imza attılar. Birbirleriyle işbirliği yaparken hem öğrendiler hem öğrettiler, birlikte yaparak yaşayarak, öğrenmenin eğlenceli yolunu keşfettiler. İşbirlikli öğrenme sayesinde öğrenciler ‘Romandan kısa oyuna’ etkinliği ile grupça okudukları romandan etkilendikleri bir bölümü senaryolaştırıp sahnelediler. Kitap kahramanlarını canlandırırken okuma eyleminin sıradan bir eylem olmadığını fark ettiler, kendi potansiyellerinin farkına varıp kendilerine güvenerek, yaratıcılıklarını harekete geçirdiler”dedi.

Etkili ve eğlenceli öğrendiler

Kitap ve mektup kardeşliği ile öğrencilerin iletişim becerilerini daha da pekiştirdiklerini dile geteren Proje koordinatörü Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Cansel Akarsu Çubuk, “81 ilde aynı anda kitap okuma etkinliği, okudukları kitaplarla ilgili düzenlenen ortak  kahoot bilgi yarışması, kitap pano yarışması, kitaplarının üç boyutlu tasarımı gibi ilgi çekici bu etkinlikler sayesinde hem müfredatın farklı yöntemlerle öğrenilmesi hem de kahoot, quizlet, storyjumper, voki, kizoa gibi pek çok web2.0 araçlarının eğitimde kullanımı öğrencilerin öğrenmeye karşı güdülerken, öğrenmenin etkili, eğlenceli ve daha kalıcı olmasını sağlamıştır”şeklinde konuştu.

Okudukları kitapların yazarları ile bir araya gelen öğrenciler Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV) yararına sosyal etkinlikler düzenlediler. Yaptıkları çalışmaları Menderes Kaymakamı Bahri Tiryaki, İlçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Yüzbaşıoğlu Okul Müdürü Murat Karaca ve yardımcısı Meltem Durgun’a aktaran katılımcı öğrenciler projelerine bol bol övgü aldılar. 

 

Bu haber 355 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
MHP'li Başkan, AK Parti İl Başkanı Hızlı'yı ağırladı
MHP'li Başkan, AK Parti İl Başkanı Hızlı'yı...
Turgutluspor'dan Başkan Akın'a 3 puan sözü
Turgutluspor'dan Başkan Akın'a 3 puan sözü