Çinli enerji şirketinden yeni hamle: O ilçede araziler alıyor
  • Reklam

Çinli enerji şirketinden yeni hamle: O ilçede araziler alıyor

Çinli merkezli Renesola Enerji Şirketi Türkiye’deki ortakları aracılığıyla arazi alımına başladığı Bakırçay Havzası’nda rotayı Kınık’a çevirdi. Şirket, Türk UCK Enerji üzerinden Arpaseki Köyü’nde geniş arazileri kapattı. Firma, burada lisansız güneş enerji sistemini kurarak elektrik üretecek.

28 Kasım 2019 - 16:34

Dünya’nın sayılı güneş enerji sistemleri üreticileri arasında yer alan Çinli Renesola Enerji’nin Türkiye’deki ortağı olan UCK Grup, İzmir’deki yatırımlarını sürdürüyor. Bakırçay Havzası’nda Bergama’da geniş arazilere güneş enerji sistemleri kuran şirket rotayı Kınık’a çevirdi. Üç bölgede araziler satın alan şirketin son işlemi Arpaseki Köyü’nde oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuran şirket lisanssız üretim izni adı.

Gün ışığından fazla yararlanan geniş, tapulu arazileri toplayan şirket buralara güneş panelleri üreten Çinli Renesola’dan aldığı sistemi kuracak. Renesola Türkiye İcra Kurulu Başkanı ve UCK Group yönetim kurulu başkanı Atilla Üçkardeş’in bizzat yürüttüğü ifade edilen çalışmalar Kınık’ta kısa sürede faaliyete geçecek. Daha önce Bergama’nın Eğrigöl Köyü Şakran Dere Mevkii’nde üretim için izin alan şirket yatırımları Kınık bölgesine kaydırmış oldu.

UCK Grup bünyesinde, Berak Enerji dışında Başakkent Enerji, Turkuvaz Mühendislik, Batı Empirme ve İstiklal Bayrak gibi şirketler de bulunuyor. İzmir’de Aliağa, Kınık, Kemalpaşa ilçelerinde farklı büyüklükte güneş enerji paneli kuran şirketin Manisa, Uşak, Balıkesir gibi illerde de büyük yatırımları yer alıyor. 

Yenilenebilir enerjiyi destekliyoruz

Şirketin çalışmaları sürdürdüğünü belirten Kınık Belediye Başkanı Dr. Sadık Doğruer, RES ve GES gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kurulumlarının tarım dışı alanlarda yapıldığının altını çizdi. Taştepe, Değirmenciler Köyleri’nden sonra Arpaseki’deki yatırımın da izninin alındığını belirten Doğruer, “Hükümetimizin yenilenebilir enerji kaynaklarına destekleri var. Şirketler gün ışığını fazla alan geniş arazileri satın alıyorlar. Buralarda zaten tarım yapılmıyor. Enerji politikası gereği şirketler teşvik de alıyorlar. Bizler yerel yönetimler olarak yatırımcıya her alanda destek oluyoruz” dedi.

Kaynak: Ege'de SonSöz

Bu haber 561 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
İZMİR DEMOKRASİ ÜNİVERSİTESİ İLE BUCA SEYFİ DEMİRSOY DEVLET HASTANESİ GÜÇBİRLİĞİ İÇİN PROTOKOL İMZALADI
İZMİR DEMOKRASİ ÜNİVERSİTESİ İLE BUCA SEYFİ DEMİRSOY DEVLET...
Çalgiya İzmir
Çalgiya İzmir