CHP’li Sertel: "İktidar ne yazık ki liyakati değil...
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

CHP'li Sertel: "İktidar ne yazık ki liyakati değil mülakatı öne çıkardı"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Atila Sertel, Radyo Ege İzmir Soruyor programının konuğu oldu. Erhan Gölbey ve Eylem Aslan’ın sorularını yanıtlayan CHP'li Atila Sertel, “CHP’li belediye başkanları, CHP’den seçildiklerinin farkında olması lazım. Yani biz başkaları gibi olamayız. Birincisi bizde rüşvet, iltimas, adam kayırma, kendi çocuklarına yol açma gibi bir şey olmamalı, olamaz; çünkü biz CHP’liyiz, bunun için seçiliyoruz. Biz halka güven vermeliyiz, AKP gibi olamayız" dedi.

08 Ağustos 2019 - 13:49 - Güncelleme: 08 Ağustos 2019 - 13:53

Gündemde yaşanan gelişmeleri programda değerlendiren CHP İzmir Milletvekili Atila Sertel, geçtiğimiz günlerde gündeme getirdiği PTT’nin 55 bin kişiyi mülakatla alacağı iddiası hakkında açıklamada bulundu. “İktidar ne yazık ki liyakati değil mülakatı öne çıkardı” diyen CHP’li Atila Sertel, “PTT’de şimdi 55 bin kişinin alınacağını açıkladılar. Fakat işin kötü yanı şu; KPSS puanına göre almayacaklarmış, mülakata göre alacaklarmış. Şimdi bu böyle olunca mülakatlar da bir gözetim altında olmuyor ama şöyle olsa mesela başta büyükşehir belediye başkanları olmak üzere belediye başkanları bütün Türkiye meclisi dinlesin diye canlı yayın yapıyorlar. Kameraların önünde meclis yapılıyor. Siz de kameraların önünde bir mülakat yapsanıza. Bir bakalım yani ne soruyorsunuz da ne cevap veriliyor. Hangi öğrenci başarılı, hangisi başarısız değil mi? Mülakat kameraların önünde yapılsın bir görelim. Yapmıyorlar örtülü ödenek gibi örtülü sistemle haksız ve hukuksuz yere çocuklarımızı eliyorlar ve hak etmeyen insanları da göreve getiriyorlar. Bunun çok üzerinde duruyorum” ifadelerini kullandı.

CHP’li Sertel’den Başkan Soyer’e teşekkür

Yargı reformu paketinde yer alan icra ve iflas ilanlarının gazetelerde yayımlanma zorunluluğunun kaldırılmasına yönelik düzenlemenin yerel basına vurulan büyük bir darbe olduğunu söyleyen CHP’li Sertel, uygulanmaya çalışılan yeni sistem sonucunda birçok gazetenin kapanma durumuyla karşı karşıya kaldığını ifade etti. İzmir Gazeteciler Cemiyeti öncülüğünde yerel medya patronları, genel yayın yönetmenlerinin bir araya gelerek başlattıkları “Yerel Basına Ses Ver” kampanyasıyla yerel basına destek verildiğini kaydeden Sertel, kampanyaya gösterdiği destek için İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’e de teşekkür etti.

"O yolu sen değil vatandaş yapmış"

Yapımı tamamlanan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı gerçekleşen İzmir – İstanbul otoyolunun ücreti hakkında da değerlendirmede bulunan Sertel, “Binek araç için 256 TL sadece gidiş,  256 TL dönüş. Bu ücretin içerisinde mazot yok. 250 TL’de mazot koy 500 TL.  Toplamda 1.100 TL civarında para harcamak zorundasınız. Kamyon için ise bu ücret daha fazla, tam iki katı. Yani şimdi zaten vatandaş mazotla cebelleşiyor. Dünyanın en pahalı mazotunu kullanıyoruz bu iktidar sayesinde. Vergi ise bir yana, vatandaş zaten vergiden başını kaldıramıyor. Eğer ödediğim bu ücretler hazineye kalsa seve seve veririm; köprüyü yapan, o yolu yapan firma otuz yıl süreyle o parayı bizden alacak. O yolu kullanmayacak olan vatandaşlardan da para alınacak çünkü hazine garantili. ‘Bu kadar araç geçmezse üstünü vatandaştan alacağız, size vereceğiz diye imzalamışlar.’ Yani geçiş kadar almayacak müteahhit, geçiş sayısı kadar alacak. Üstü olduğu zaman tabii üstünü de alacak. Altı olduğu zaman devlet karşılayacak. Böyle bağlantıyla yol yapmışsın ama sen övünüp duruyorsun. Sen yapmamışsın ki yolu vatandaşın cebine dayanmışsın. Vatandaş yapmış o yolu” dedi.

“Sizde hiç vicdan yok mu, ağaç sevgisi yok mu?”

Kaz Dağları’nda altın madeni arama çalışmaları kapsamında binlerce ağacın kesilmesine yönelik eleştirilerini de dile getiren Sertel, “Kaz Dağları dünyanın en oksijeni bol sayılı bölgelerinden biri. Buradaki ağaçlar 40 yılda, 50 yılda bir yetişiyor, 100 yılda yetişiyor. Sen kalkıyorsun o ağaçları, 200 bin ağacı pırasa doğrar gibi doğratıyorsun bu şirketlere. Sende hiç vicdan yok mu, hiç yeşil sevgisi yok mu? Yeşil deyince sadece dolar mı geliyor aklınıza? Ağaç gelmiyor mu aklınıza, ağaç sevgisinden bu kadar mı uzaksınız? Siz doğanın dengesini bozuyorsunuz, siz o bölgeyi bozuyorsunuz ve o bölgeyi zehirliyorsunuz. Sadece o bölgede insanlar da yaşamıyor hayvanlar da yaşıyor oradaki doğal dengeyi bozuyorsunuz. Bu kadar mı vicdansızsınız ya, bu kadar mı her şey para? Üstelik para size kalmayacak. Eğer sizin uluslararası şirketlerle bir çıkar birlikteliğiniz yoksa, eğer onların kazandığı paradan size bir pay gelmiyorsa o zaman niye siz milli servetimizin %96’sını, altınımızın %96’sını bu şirkete veriyorsunuz. Niye? Bizim şirketlerimiz, yerli ve milli şirketlerimizin maden aramasına niye müsaade edilmiyor? Eğer milliyseniz, eğer milli duygularınız varsa bizim ülkemizin topraklarını işgal ettirmeyin. Bu silahla olur bir de böyle şirketler aracılığıyla olur. Şu anda silahtan daha tehlikelidir şirketler aracılığıyla çünkü bizim zenginliklerimizi, kaynağımızı sömürdükleri gibi doğamızı ve toprağımızı da bozuyorlar” dedi.

“Biz başkaları gibi olamayız”

Programda siyasi etik konusuna da değinen Sertel, CHP olarak bu konuda duruşlarının oldukça net olduğunu ifade ederek “CHP’li belediye başkanları, CHP’den seçildiklerinin farkında olması lazım. Yani biz başkaları gibi olamayız. Birincisi bizde rüşvet, iltimas, adam kayırma, kendi çocuklarına yol açma gibi bir şey olmamalı, olamaz; çünkü biz CHP’liyiz, bunun için seçiliyoruz.  Biz halka güven vermeliyiz, AKP gibi olamayız. Bir milletvekili İstanbul Büyükşehir Belediyesinden hem maaş alacak, hem de meclisten maaş alacak. Böyle bir şey olamaz, bunu kabul etmek mümkün değil. Bizim belediye başkanımızın da kendi evladını, kendi belediyesine göreve getirmesi asla olamaz. Hatta bırakın onu, başka bir belediyenin çatısı altına sokarak ve karşılıklı alışveriş yaparak ‘al sen benim kızımı, ben senin oğlunu alayım’ düşüncesi olamaz” diye konuştu.

İzmir Soruyor programında son olarak herkesin Kurban Bayramını kutlayan CHP’li Sertel, “Ben şahsen kestiğimiz kurbanların bütün yoksullara gitmesi gerektiğini düşünen bir insanım. Ve dağıtımda adaleti eşitliği sağlayan bir dağıtım sağlamaları gerekir diye düşünüyorum. Herkesin ailesiyle, sevdikleriyle birlikte sağlıklı, mutlu bir bayram geçirmesini diliyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

 

 

 

Bu haber 288 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Söke iki takımıyla aynı ligde mücadele ediyor
Söke iki takımıyla aynı ligde mücadele ediyor
Altay'ın yeni teknik direktörü Ali Tandoğan oldu
Altay'ın yeni teknik direktörü Ali Tandoğan oldu