CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır gündemi Radyo Ege’de...
  • Reklam
  • Reklam

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır gündemi Radyo Ege'de değerlendirdi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Milletvekili Tacettin Bayır Radyo Ege İzmir Soruyor programının konuğu oldu. Erhan Gölbey ve Eylem Aslan’ın sorularını yanıtlayan CHP’li Tacettin Bayır, gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu. Milletvekili Bayır, kadın cinayetleri, kadının siyasetteki yeri, yaklaşan il ve ilçe kongreleri, Diyarbakır, Mardin ve Van’a atan kayyumlar, CHP’nin parti içindeki gündemi gibi konularda görüşlerini aktardı.

29 Ağustos 2019 - 12:45 - Güncelleme: 29 Ağustos 2019 - 12:50

Türkiye’de kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetleri sayısının her geçen gün artması ile ilgili açıklamada bulunan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, kadına şiddetin ve cinayetlerinin yaşanmasındaki en büyük nedenlerden birinin eğitim eksikliği olduğunu söyleyerek, “Çocuklara çok küçük yaşlarda, ilkokul çağında hatta anaokul çağında kadın ve erkek eşitliği konusunu yavaş yavaş kademeli olarak anlatılmalıdır. Kadın erkek eşitliği konusu eğitim politikası haline getirilmelidir” diye konuştu. Siyasette kadınların temsiliyetinin daha fazla olması gerektiğine de dikkat çeken Bayır, “İzmir’de baktığımız zaman 30 ilçede 3 tane kadın belediye başkanımız var. Ben hiç olmazsa bu sayının en az 15 olmasını isterdim. Bakın, siyasi partilerin başarının arkasında yatan şey, aslında kadınların çalışmasıdır. Örneğin bir erkek olarak ben gidip de bir apartmanda dördüncü katına çıkıp, zile basıp da kapıyı açan kadına ‘işte ben CHP’den geldim. Sizin oyunuzu istemek için, bana beş dakika ayırır mısın, buyur eder misin?’ demek mümkün değil. Kadın beni almaz zaten eve, toplumdan, çevreden, komşudan çekinir; ama partide görev yapan bir kadının gidip bir kadının ziline basıp, oy istemesi çok daha kolay, çok daha rahat bir durumdur. Böyle olduğu için seçim çalışmalarının büyük yükü kadınlara düşüyor. Ben de diyorum ki, seçimi kazandıran kadınlar; ama seçme ve seçilme hakkı elinde olmayan yine kadınlar. Bu durum böyle olmamalıdır” dedi.

“Kadından il başkanı olur mu? sorusunun en iyi örneği Canan Kaftancıoğlu’dur”

Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek ilçe ve il kongreleri hakkında da konuşan Bayır, basına verdiği demeçlerde ‘İzmir’de il başkanı neden kadın olmasın?’ yönündeki açıklaması hakkında da konuştu. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun bu konudaki iyi bir örnek olduğunu vurgulayan Bayır şunları söyledi:

“Bir kere şu konunun arkasına kimse sığınmasın. ‘Yani bir kadından il başkanı olur mu?’  Buyurun örneğini yaşadık, İstanbul... İlk seçimler ve ertelenip tekrar yenilenen seçimle aradaki 800 küsur bin fark. Yenilenen İstanbul seçimlerinde 35 gün bende Silivri’de görevliydim ve bu sürede Canan Hanımı yakından tanıdım. İş planlaması, görevlendirmesi, verdiği demeçler, örgütüyle olan ilişkiler, halka dokunuşu ile tam bir anaç, ana. Hem kadınlığı hissettiriyor, hem de bu işi erkekten daha iyi yapabileceğini de gösterdi. Canan Hanım aynı gün dört beş ilçeyi ziyaret edebilen, sokaktaki esnafla sohbet edebilen, pazara gelip pazarcının hatırını sorabilen biri ve yoğun çalışma temposuna da çok uygun. İzmir’de ise başarıyla birçok ilçemizin, ilçe başkanı kadın. Bu da bizi çok umutlandırıyor ve çok da başarılılar. Neden bir il başkanı olması derken kastım oydu.”

Genel başkan adayları meselesinin Ekrem İmamoğlu üzerinden konuşulmasını doğru değil

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun CHP Genel Başkan Adayı olarak konuşulması konusunda da görüşlerini belirten CHP’li Bayır, genel başkan adayları meselesinin Ekrem İmamoğlu üzerinden konuşulmasını doğru bulmadığını ifade etti. Vatandaşların İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ve diğer belediye başkanları gibi Ekrem İmamoğlu’nu da 5 yıllığına belediye başkanı olarak seçtiklerini kaydeden Bayır, “Sayın İmamoğlu’nu biz 5 yıllığına büyükşehir belediye başkanı seçtik, dolayısıyla bizim seçilmiş tüm belediye başkanlarımız İzmir’de Tunç Bey, Ankara’da Mansur Bey ve İstanbul’da İmamoğlu. Onlar 5 yıl başarılı bir belediye başkanlığı yapacaklar ki toplum da Cumhuriyet Halk Parti’sinin belediye başkanlarının ne tür başarılı hizmetler yapabildiğinin düşüncesi ve inancıyla 2023’teki genel seçimlerde bizi iktidara taşısınlar. Dolayısıyla bizim şu anda bugün itibariyle Sayın İmamoğlu’nun partinin genel başkanı olacağı konusu sadece parti içerisinde insanları gruplaştırmak noktasına taşımak olur. Bu çok tehlikeli bir söylem, bunu doğru bulmuyorum. Sayın İmamoğlu’nun da böyle bir düşüncesi yok” ifadelerini kullandı.

“Kayyum atamaları demokrasiye vurulmuş bir darbedir”

Diyarbakır, Mardin ve Van belediyelerine atanan kayyumlar ile ilgili değinen Bayır, “Bu atamaların Kesinlikle demokrasiye vurulmuş bir darbe olarak görüyorum. Bu belediyelerdeki başkanlar HDP’li değil de,  AKP’li, CHP’li, İYİ Parti’li, MHP’li olsalardı yine aynı cümleyi kullanırdım” diyerek şu şekilde konuştu:

Sayın Cumhurbaşkanımızın kendi açık ifadeleri var seçim öncesinde. Kendi cumhurbaşkanı seçildiğinde, ‘%50+1 yeterlidir, sandıktan çıkan başımın üstündedir. Demokrasinin gereği budur.’ dediyse bu üç ilde de o insanların seçtiği belediye başkanı sandıktan çıkmıştır. Sandıktan çıkanın başının üstünde olması gereklidir. Hükümet, bu kişilerin terör bağlantılı olması sebebiyle el çektirildiğini, bu nedenle valilerin kayyum olarak atandığını söylüyor. Eğer bu belediye başkanları ile ilgili açılmış ve sonlandırılmış bir hakim kararı var ise, zaten belediye başkanları doğal olarak düşüyor. Sizin görevden alıp kayyum atamanıza gerek yok. Ama burada böyle bir hakim kararı olmadan, insanları zan altında bırakarak onları görevden uzaklaştırmanın Türkiye demokrasisine, Türkiye’nin dışarıdaki itibarına katkı sağlamadığını düşünüyorum. Bu atamalardan sonra sıranın size gelmeyeceğini düşünerek ses çıkarmaz iseniz, bundan sonra ki süreçte aynı kişi, aynı mantık anlayışı ile A, B, C partisi demeden İzmir, İstanbul, Ankara belediye başkanlarını alıp kayyum atarsa nasıl ses çıkaracaksınız?  Yani size yapıldığı için aman bana yapılmadı, bana dokunmadı ben hiç konuşmayayım, nasılsa bizim partiyle alakası yok bunun, başka parti bu gibi bir anlayışla bakıp da ondan sonra sıra size geldiğinde feryat etmenizin de haklılığı kalmaz.”

CHP’li Bayır’dan maden ve taş ocakları tepkisi

Programda Türkiye’nin pek çok yerinde açılan maden ve taş ocaklarına yönelik tepkilerini de dile getiren Bayır, açılan maden ve taş ocaklarının çevreye, ekolojik yaşama ve o çevrede yaşayan insanlara büyük zararlar verdiğinin altını çizerek, “Acaba yer altı kaynaklarımızı yer üstüne çıkarabilir miyiz, ülke ekonomisine kazandırabilir miyiz? düşüncesine bir itirazımız yok ama bunu doğanın ekolojik dengesini bozmadan yapmalıyız. Şimdi bizim enerji ihtiyacımız var ve bizler enerjiyi tüketiyoruz. Örneğin RES’lere, rüzgar güllerine karşı mıyız? Hayır değiliz; ama rüzgar gülünü gelip de bu kadar alan varken 100 yıllık bir köyün içine konmasını kabul etmiyorum. Sadece bu rüzgar gülünü dikecek şirketlerin bazı maliyetlerden kaçmak için hazır yolu olan yerleşim birimlerine bu restleri koymasını kabul etmiyorum. Bunlar doğanın ekolojik dengesini bozan şeyler. Örneğin geçtiğimiz gün Değirmendere’deydim. Buraya açılacak mermer ocağına karşı halk, ‘burada her taraf yeşillik ve buraya mermer ocağı açacaklar. Kaldı ki Tahtalı Su Havzasına da yani baraj havzasına da çok yakın. Yani açılacak olan mermer ocağının hem doğanın bitki örtüsüne hem de Tahtalı’ya ciddi zararları olacağını düşünüyoruz. Biz köy halkı olarak mermer ocağı istemiyoruz. Zaten gençlerimizi tutamıyoruz, gençlerimiz kaçıyor buradan şeklinde tepkileri vardı’” şeklinde konuştu.

“Tunç Başkan'ın İzmir Enternasyonal Fuarı’na yönelik ciddi atılımlar yapacağına inanıyorum”

Bu yıl 6-15 Eylül tarihleri arasında 88’incisi düzenlenecek olan İzmir Enternasyonal Fuarı (İEF) ile ilgili de görüşlerini belirten Bayır, Fuarın İzmir ve Türkiye ekonomisi için çok önemli olduğunu ifade etti. İzmir Enternasyonal Fuarının da yurtdışındaki fuarlar gibi 12 ay boyunca devam etmesi gerektiğini kaydeden Bayır, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Tunç Soyer’in bu konuda ciddi atılımlar yapacağını ve  kendisinin yurtdışı ilişkilerinin çok güçlü olduğunu biliyorum. Bu ilişkilerini de kullanarak çok başarılı adımlar atacağını ve yılın 12 ayında fuarımızın açık kalacağını, özellikle İhtisas fuarlarında bir mermer fuarı, gelinlik fuarı gibi dünya çapında fuarlar yaratacağımıza inanıyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

 

Bu haber 243 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Manisa'da 4. kez düzenlenen Yuntdağı Yağlı Pehlivan Güreşleri başladı
Manisa'da 4. kez düzenlenen Yuntdağı Yağlı Pehlivan...
Selendi YBO'da aşure hayrı
Selendi YBO'da aşure hayrı