Büyükşehirde kadro değişikliği: İşte atanan isimler
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

Büyükşehirde kadro değişikliği: İşte atanan isimler

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in belediye kadrosunda yaptığı değişiklikler sürüyor. Soyer, belediye şirketlerinde bazı isimlerin yerine atama yaparken ana kademedeki değişiklikleri daha sonraya bıraktı.

17 Haziran 2019 - 14:43

Yerel seçim sonrası İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı koltuğuna oturan Tunç Soyer’in kadro değişikliği sürüyor. Göreve geldikten sonra başkanlık ve özel kalem müdürlüğü gibi yakın birimlerde çalışma yapan Soyer, danışman kadrosunu atamıştı. Soyer, Büyükşehir Belediyesi’ndeki en üst değişikliği Konak Belediye Başkan Yardımcılığı’ndan getirdiği Eser Atak’ı genel sekreter yardımcısı kadrosuna atayarak yapmıştı.

Soyer, araştırma ve incelemelerinin ardından belediye başkanlığı makamının bulunduğu ana binadaki değişiklikleri bir sonraya bıraktı. Brifingleri alan Soyer, İZSU Genel Müdürlüğü’ne ESHOT Genel Müdürü Raif Canbek’i görevlendirdi. Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu’nun eşi olan Fügen Selvitopu emekliye ayrıldı. Selvitopu’nun alt kadrosunda çalışan bazı genel müdür yardımcıları ve daire başkanlarının da önümüzdeki günlerde görevden alınacağı öğrenildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Fen İşleri Daire Başkanlığı ve Genel Sekreter Yardımcılığı gibi teknik birimleri de yöneten Canbek, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yargılandığı dava sürecinde yapılan operasyonlarda genel sekreterliğe vekalet etmişti. Kocaoğlu’nun ESHOT Genel Müdürü olarak görevlendirdiği Canbek’in 7-8 ay süreyle yaş haddinden emekli olana kadar İZSU’ya bakacağı belirtildi.

Bey geri dönüyor!

Öte yandan ESHOT Genel Müdürlüğü’ne ise İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinde bulunan Erhan Bey’in getirileceği öğrenildi. Bey, Kocaoğlu döneminde emekliye ayrılmış, Mersin Büyükşehir Belediyesi’ne genel sekreter kadrosunda gideceği belirtilmişti. O transfer gerçekleşmeyince Bey, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yana tercih kullandı.

Nilüfer Çınarlı Mutlu ÜNİBEL’e

Başkan Soyer, TMMOB’a bağlı odalar arasında yer alan Mimarlar Odası’ndan da bir transfer yaptı.  Mimarlar Odası’nda uzun yıllar başkanlık ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’nde Genel Sekreter Yardımcılığı yapan Hasan Topal’ın yakın çalışma ekibinde olan Nilüfer Çınarlı Mutlu ÜNİBEL Özel Eğitim ve Bilgi Teknolojileri Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi’nin yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Mimarlar Odası İzmir Şube Başkanı Halil İbrahim Alpaslan’ın da yönetiminde yer alan Mutlu, Kültürpark’ın planlanması çalışmalarında eski Başkan Aziz Kocaoğlu ile karşı karşıya gelen isimler arasında yer alıyordu. Mutlu, İzmir Büyükşehir Belediyesi ve kuruluşlarına teknik destek hizmeti sağlayan, belediye genelinde bilişim projeleri hazırlayan, danışmanlık – müşavirlik hizmetleri yürüten şirkette görev yapacak. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin mali ve ekonomik açıdan en önemli şirketleri arasında yer alan İZBETON’da Genel Müdür Hüseyin Sezer’in ardından beklenen atama gerçekleştirildi. Sezer’in yerine İZBETON’a Burak Alp Ersen getirildi. Ersen, 2019 yerel seçimlerinde CHP’den Tire Belediye Başkan Aday Adayı olmuştu.

SODEM'den transfer

Soyer, Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na seçilmeden ilk istifa eden bürokratlar arasında yer alan İZFAŞ Genel Müdürü Gül Şener’in yerine de atama yaptı. SODEM’den birlikte çalıştığı Avukat Canan Karaosmanoğlu şirketin yeni genel müdürü oldu. Belediyenin, fuarcılık şirketi İZFAŞ’ın uzun süredir yönetim kadrosunda boşluk bulunuyordu.

Yerel seçimde CHP’den Karabağlar Belediye Başkanlığına aday adayı olan Avukat Heval Savaş Kaya da beklenen göreve getirildi. Belediyenin personel ve insan kaynakları şirketi olan 10 bin kişinin üzerinde çalışana sahip İZELMAN’ın genel müdürü oldu. Eski Genel Müdür Hüseyin Kırmızı ile belediyenin yolları geçen hafta ayrılmıştı. 

Öte yandan İZELMAN ile İZBETON Şirketleri'nin genel müdürlüğüne getirilen Kaya ve Ersen arasında rekabet yaşanıyor. İZBETON'a Kaya'nın, İZELMAN'a ise Ersen'in getirilebileceği ifade ediliyor. Sürekli değişen iki genel müdür ve farklı koltuk kısa süre içinde netleşecek. Ayrıca, Konak eski İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, Ege Şehir Planlama Şirketi’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı’na getirildi. 

Kaynak: Ege'de SonSöz

Bu haber 546 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Altay'da kıran kırana prova
Altay'da kıran kırana prova
Aydın İŞKUR hibe desteğiyle açılan iş yerlerini ziyaret ediyor
Aydın İŞKUR hibe desteğiyle açılan iş yerlerini ziyaret ediyor