Bakan Albayrak: "İşsizlikte en kötüyü geride...

Bakan Albayrak: "İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık"

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, "İVME Finansman Paketi" adı verilen imalatçı ve ihracatçı şirketlere destek sağlayacak kredi paketinin detaylarını açıklıyor.

23 Mayıs 2019 - 14:02

Bakan Albayrak, geçtiğimiz hafta katıldığı bir TV programında 3 kamu bankasıyla imalat ve ihracat sektörünü destekleyecek bir paket hazırladıklarını açıklamıştı. Bakan Albayrak “Uzun vadeli, Türk Lirası bazlı, düşük maliyetli, Türkiye’nin ithalata bağımlılığıyla ilgili sektörlerde üretim kapasitesini pozitif etkileyecek bir paketi mayıs-haziran gibi açıklayacağız" demişti.

İşte Bakan Albayrak'ın açıklamalarından öne çıkan satır başları;

- Bildiğiniz üzere göreve geldiğimiz ilk günden itibaren ekonomide kapsamlı bir değişimi hedefimizi her platformdan ifade ettik. İhracata dayalı katma değerli bir modeli benimseyeceğimizi ifade ettik. Geçtiğimiz ay açıkladığımız yapısal dönüşüm adımları paketimizde de kredilerin belirlenen stratejik alanlara yönlendirileceği teşviş edileceğiyle alakalı stratejimizi ifade ettik.

- İVME Finansman paketi 4 temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek. İthalat bağımlılığı yüksek, dış ticaret açığı veren, istihdama katkı veren ve ihracat potansiyeli en yüksek olan sektörlere bu kapsamda finansman sağlanacak. Stratejik önceliğimiz orta yüksek ve yüksek teknoloji ürünleri ve sektörlerinde olacak. 

- "İVME (İleri, Verimli, Milli Endüstri) finansman paketi, dört temel özelliği taşıyan sektörleri hedefleyecek."

- Pakete 3 kamu bankasının katılımı gerçekleşecek. Bu yıl sonuna kadar 30 milyar liralık finansman sağlamış olacağız 

- Yatırım kredileri 2 yıla kadar anapara geri ödemesiz, azami 10 yıl olacak.

- Azami kredi tutarı 150 milyon TL'ye kadar olacak.

- Pakete 3 kamu bankasının (Ziraat, Vakıfbank, Halkbank) katılımı gerçekleştirilecek.

- Makina imalatında ise 150 milyon liraya kadar kredi sağlanacak.

 - Tarım sektörü de desteklenecek. Bu alandaki başlıklarımızda seracılık, soya, mısır, ayçiçeği üretimi, hayvacılık yem bitkisi üretimi... Tarım sektöründe sağlanacak kredilerin vadesi seracılıkta işletme kredileri için 14 ay, yatırım kredileri için 84 ay olarak belirlendi. Seracılık dışı tarım alanları için 12 ay yatırım kredileri için 60 aya varan kredi sağlanacak. Tarımda verilecek krediler yüzde 0 ile yüzde 0.25 arasında belirlenecek.

- Tüm bu açıkladığımız paket ülkemize, sektörlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.

- Toplamda 30 milyar liralık güçlü finansman sağlamış olacağız.

- Türk sanayinin kendi potansiyelini gerçekleştirmesi için devlet olarak hükümet olarak üzerimize düşeni sonuna kadar yapacağız.

- Bankacılık sektörü açısından da çok faydalı bir finansman ürünü ortaya çıkardık.

- 2018 yılı Mayıs ayında yaklaşık 58 milyar dolara ulaşan cari açık Mart ayı itibariyle 13 milyar doların altına geriledi.

- Türkiye hazirandan itibaren cari fazla verecektir. Bu istikamette gidersek tarihimizin en fazla cari fazlası verdiğiğimiz yılı olacak 2019

- Devlet iç borçlanma senedi enksi fazi seçeneği. Yılda bir sefer DİPS artı bir puan, 2 ile 5 yıl için DİPS artı 2 puan 5 ile 10 yıl arasında DİPS artı 3 puan olacak

- İşsizlikte en kötüyü geride bıraktık. Ocak ve şubat mevsimsellik nedeniyle en kötü dönemdi, geride bıraktık.

Bu haber 364 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TFF 1. Lig: Altınordu: 0 - Bursaspor: 0
TFF 1. Lig: Altınordu: 0 - Bursaspor: 0
AK Parti İncirliova delege seçimleri tamamlandı
AK Parti İncirliova delege seçimleri tamamlandı