Anne adayları için Türkiye’de bir ilk

Anne adayları için Türkiye’de bir ilk

Salihli Can Hastanesi, Sağlık Bakanlığı ‘Anne Dostu Hastane’ programı kapsamında belirlenen kriterleri karşılayarak, ‘Anne Dostu Hastane’ unvanını almaya hak kazanan ilk özel hastane oldu. Böylelikle sağlık hizmetlerinde 3 önemli kalite belgesini; ‘Anne, Bebek ve Yenidoğan Bebek Dostu’ hastane unvanlarının hepsini alan ilk özel hastane de oldu.

19 Haziran 2019 - 11:37

Sağlık Bakanlığı’nın 2015 yılından beri uyguladığı ‘Anne Dostu Hastane’ programı doğrultusunda ‘Anne Dostu Hastane’ unvanını kazanan Türkiye’deki ilk özel hastane Salihli Can Hastanesi oldu. Bu kapsamda hastanede gerçekleştirilen sertifika törenine Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam, Manisa İl Sağlık Müdürü Dr. Necip Yemenici ve Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Leyla Arıcı, Sağlık Hizmetleri ve Tıbbi Cihaz Başkanı Op. Uzm. Dr. Levent Dinçer, Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Daire Başkanı Dr. Tuba Esra Şahlar, Salihli özel ve devlet yetkilileri ve Salihli Can Hastanesi yöneticileri başta olmak üzere tüm  hastane personeli katıldı.

Törende konuşan Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Şahlar, Sağlık Bakanlığı olarak sağlığın geliştirilmesi için yürüttükleri dönüşüm programı kapsamında geliştirilen ‘Anne Dostu Hastane Programı’ standartlarını gerçekleştiren ilk özel hastanenin Salihli Can Hastanesi olduğunu belirtti. Şahlar, Salihli Can Hastanesi çalışanlarını ve yöneticilerini bu başarılarından dolayı tebrik etti.

“Bir aile ferdi gibi annelerin yanındayız”

Salihli Can Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Aytuğ Aksan, anneliğin gebelik süreci ile birlikte büyük bir adanmışlık olduğunu belirterek, “Her türlü fedakarlığı yapan annelerimizin gebelik sürecinden başlayarak, doğum sonrası da devam eden bu yolculuklarında bir aile ferdi gibi yanlarındayız. Özellikle ilk defa doğum yapan annelerimizi normal doğuma yönlendirerek, evlerinin konforunda, her türlü tıbbi personel desteği ile stres yaşamadan tek kişilik odalarda doğum yapmalarını sağlıyoruz.2018 yılında 1952 gerçekleştirilmiştir. Bu doğumların yüzde 18.4’ü primer sezaryan (ilk doğumda sezaryan) olarak sonuçlanmıştır. ” diye konuştu.

Anne dostu hastane unvanı alabilmek için oranının yüzde 25’in altında gerçekleşmesi gerektiğine dikkat çeken Başhekim Dr. Aksan, ağrısız normal doğum konusunda da iddialı olduklarını söyledi.  

3 unvan bir arada

Başhekim Aksan, “Salihli Can Hastanesi uzun süredir bebek dostu hastane. Sağlık Bakanlığı kriterlerini karşılayarak bugün de ‘Anne Dostu ‘ve ‘Yenidoğan Bebek Dostu’ kalite unvanlarını da alarak, 3 önemli kriteri karşılayan Türkiye’deki ilk özel hastane olduk. Bu başarıyı sürdürebilir kılmak en büyük hedefimiz” dedi.

Hasta Bakım Hizmetleri Müdürü Özlem Dilek ise, normal doğum oranlarının çok yüksek olduğunu hatırlatarak, şöyle devam etti;

“Ağrısız normal, kendi evindeymiş gibi doğum imkanı sunarak, bebeklerin ve annelerin mutluluğu için hastane olarak canla başla çalışmaya devam edeceğimizin bilinmesini isterim. Bizim bir sloganımız var. 'Minik Ellerini Asla Bırakmam…' Biz hastanemize gelen annelerin ve bebeklerin ellerini asla bırakmıyoruz. Bugün de bu çalışmamızın belgelenmesi bizim için bir gurur ve gelecek hedeflerimiz için motivasyon kaynağı oldu. Emeği geçen tüm yöneticilerimize ve personelimize teşekkür ederiz”

Konuşmaların ardından Sağlık Bakanlığı Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü Kadın ve Üreme Sağlığı Dairesi Başkanı Dr. Şahlar, ‘Anne Dostu Hastane’ belgesini, Salihli Kaymakamı Mehmet Kamil Sağlam ise, ‘Yenidoğan Bebek Dostu‘ belgesini Salihli Can Hastanesi hekimlerine ve personeline takdim etti.

 

Bu haber 313 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Beşiktaşlı taraftarlardan yaban hayatına yem desteği
Beşiktaşlı taraftarlardan yaban hayatına yem desteği
Alaşehirli sporseverlere stat müjdesi
Alaşehirli sporseverlere stat müjdesi