Ücretli poşette yeni düzenleme

Ücretli poşette yeni düzenleme

Ücretli poşetlere ilişkin usul ve esaslar, poşetlerin paralı olmasından kısa bir süre sonra yeniden düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yeni düzenlemeye uymayan poşetler 31 mart tarihinden itibaren satılamayacağını açıkladı.

10 Ocak 2019 - 11:33

Ücretli poşetlere ilişkin usul ve esaslar, poşetlerin paralı olmasından kısa bir süre sonra yeniden düzenlendi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Bakanı Murat Kurum,ülke genelinde başlayan paralı poşet uygulanmasının ilk dönemlerinde karşılaşılan hususlar göz önünde bulundurularak, usul ve esasların yeniden düzenlenmesi ihtiyacının ortaya çıktığını belirtti.

Kurum parayla satılan plastik poşetlerin, bir yüzeyinde çevreci slogan ve sıfır atık logosu kullanımını zorunlu hale getirdik" dedi.

Bakan Kurum'un yeni düzenlemeyle ilgili açıklamalarına göre plastik poşetlerde yer alan marka ve logolar poşetin tek yüzeyinde ve alanın yüzde yirmisini geçmeyecek.

Kalınlığı 40 mikrondan az olan poşetler, gıda hijyeni için verilen ve eczaneler hariçinde kullanılmayacak. Ayrıca eczanelerde kullanılacak plastik poşetlerin tüketiciye ücretsiz olarak verilebilecek. Düzenlemeye uymayan plastik poşetlerin 31 Mart 2019 tarihinden itibaren satışına izin verilmeyecek

Plastik poşetlerde yer alan satış noktalarına ait marka ve logolar, poşetin tek yüzeyinde yer alacak ve alanın yüzde yirmisini geçemeyecek.

Kaynak: Kanal B

Bu haber 375 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
TÜRSAB Ege BTK'dan Başkan Oran ve Başkan Yetişkin'e ziyaret
TÜRSAB Ege BTK'dan Başkan Oran ve Başkan Yetişkin'e ziyaret
Başkan İduğ üniversite sınavına girecek adaylara başarılar diledi
Başkan İduğ üniversite sınavına girecek adaylara başarılar...