Topuklu Efe Çerçioğlu, İzmir’den mi aday olacak?

Topuklu Efe Çerçioğlu, İzmir'den mi aday olacak?

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun yerel seçimlerde aday olmayacağını açıklamasının ardından hazırlıklarını sürdüren CHP Genel Merkezi’nin saha çalışmaları sürüyor. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun kadın aday arayışında olduğu belirtilirken Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun da İzmir’e göz kırptığı belirtildi.

08 Kasım 2018 - 14:20

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nun 1 Ekim’de yaptığı “aday olmayacağım” açıklamasının ardından CHP’de başlayan hareketli süreç devam ediyor. Kocaoğlu, 2019 Mart’ında yapılacak olan yerel seçimlerde göreve yeniden talip olmadığını hem kamuoyuna açıklamış hem de genel merkeze giderek CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’na bildirmişti.

Kocaoğlu’nun adaylık konusundaki kesin kararının ardından CHP’den aday olmak isteyen 20’nin üzerinde kişi nabız yoklamaya başladı. Birçok isim başvuru yaparken bazıları da genel merkeze taleplerini iletti. Belediye başkanları, milletvekilleri dışında eski yeni siyasetçiler dahil birçok kişinin ismini soran CHP Genel Merkezi henüz kesin kararı vermedi. Kılıçdaroğlu’nun birçok isim üzerinden çalışmaları yürüttüğü, görüş ve önerileri almak için kente yer alan kanaat önderleri dahil bazı isimlere fikirlerini sorduğu dile getirildi.

Milletvekillerinden belediye başkan adayı yapma konusunda biraz çekinceli davranan ve bu konudaki düşüncelerini bazı yerlerde paylaşan Kılıçdaroğlu’nun sadece Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın’a vize verdiği biliniyor. Balıkesir dışında başka bir ilde milletvekilinden aday yapmama konusunu şimdilik kafasında netleştiren Kılıçdaroğlu’nun İzmir konusunu hassasiyetle incelediği belirtiliyor.

CHP’nin uzun yıllardır iktidarda olduğu İzmir’de Büyükşehir Belediye Başkan Adaylığı için Kılıçdaroğlu’nun masasında “kadın aday” formülünün de ağırlık kazandığı kulislere yansıdı. Birçok yerden bu konuyla ilgili görüş ve öneriler alan Kılıçdaroğlu’nun İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile birlikte bir aday üzerinde mutabık kalarak kesin kararını vermesi bekleniyor. Kadın aday arayışını sürdüren Kılıçdaroğlu’nun masasında olan isimler arasında Dokuz Eylül Üniversitesi eski Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedef Gidener’in olduğu belirtilmişti.

Sürpriz bir isim olarak da bu kez,  Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ismi gündeme geldi. Aydın’da görevdeki süre boyunca bir yandan belediye hizmetlerini yürüten Çerçioğlu, bazı belediye başkanlarıyla karşı karşıya gelmişti. CHP’nin, 24 Haziran’daki milletvekili adayı belirleme sürecinde Örgütlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olan Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile problem yaşadığı bilinen Çerçioğlu’nun Kuşadası ve Efeler gibi büyük ilçelerle de sorunları bulunuyor. Çerçioğlu’nun parti kulislerine yansıyan bilgilere göre İzmir’e sıcak baktığı dile getiriliyor.

Öte yandan, Çerçioğlu’nun genel merkeze sunulmak üzere Aydın dışında Ege Bölgesi illeri ve özellikle İzmir’de kamuoyu yoklaması yaptırdığı, isminin ne durumda olduğunu ölçmek için özel çalışma içinde olduğu da iddialar arasında yer aldı. 

Kaynak: Ege'de SonSöz

Bu haber 139 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Pekdaş’a bir ödül de tiyatrodan
Başkan Pekdaş’a bir ödül de tiyatrodan
Dans etmek gençleştirir
Dans etmek gençleştirir