Muharrem İnce Türkiye’nin 13’üncü Cumhurbaşkanı olacak

Muharrem İnce Türkiye'nin 13'üncü Cumhurbaşkanı olacak

Cumhuriyet Halk Partisi Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce, Kırkağaç, Soma ve Manisa Merkez'de Manisalı vatandaşlarla buluştu. Muharrem İnce’nin Manisalılar ile buluştuğu sırada CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ve CHP Grup Başkanvekili Engin Altay önemli açıklamalarda bulundu.

14 Mayıs 2018 - 09:43 - Güncelleme: 14 Mayıs 2018 - 10:51

Anneler günü olması sebebiyle programına Zübeyde Hanım’ın mezarını ziyaret ederek başlayan İnce burada kısa bir konuşma yaptı. İnce, “Anneler Gününde kendi anamın elini öpemedim, bu yüzden gelip Zübeyde Ana'yı ziyaret etmek istedim” dedi. İzmir mitinginin ise yakında gerçekleşeceğini söyleyerek konuşmasını tamamladı.

Zübeyde Hanım’ın mezarını ziyareti sonrası Kırkağaç Çam Festivali'ne katılan İnce burada Kırkağaçlılara seslendi. Gelenekleri yaşattıkları için Kırkağaçlılara teşekkür ederek konuşmasına başlayan İnce, “Demirel birinci köprüyü yaptı, Özal 2. Köprüyü yaptı, Erdoğan da 3. Köprüyü yaptı. Köprü yapmak kolay, 4. Köprüyü de ben yaparım. Zor olan gönüller arası köprü kurmak” diye konuştu. Ekonominin çöktüğünü söyleyen Cumhurbaşkanı adayı, çiftçi ve köylü bitti, tarlaların tapuları bankalarda size söz veriyorum tapuları bankalardan geri alacağım diye ifade etti.

Bu iş tamamdır, ben bunu gördüm

Erdoğan için bu dönemin emeklilik dönemi olduğunu belirten İnce, “Sayın Erdoğan’ın ilk dönemi çıraklık, ikinci dönemi kalfalık, üçüncü dönemi ustalık dönemi bir de emeklilik dönemi olsun ne olacak. O da rahat yaşayacak. Emekli cumhurbaşkanı olarak huzur içinde yaşayacak. Benim derdim Erdoğan’ı indirmek değil, doları, faizi indirmek, mazot fiyatını indirmek. Bunları ben indireceksem Erdoğan da oradan iniversin bir zahmet, Bir şey olmaz. Allah’ın izni milletin isteğiyle bu iş tamamdır. Ben bunu gördüm" dedi.

Cumhuriyet ve demokrasi ittifakı kurduk, bunun adına da Millet İttifakı adını verdik

CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır ile Kırkağaç’ta gerçekleştirmiş olduğumuz kısa sohbette Bu seçimin normal bir seçim olmadığını baskın bir seçim olduğunu söyledi.  Bayır, “CHP sadece kendi gücüyle değil, İYİ Parti, Saadet Partisi ve Demokrat Parti ile birlikte bir güç oluşturduklarını, cumhuriyet ve demokrasi ittifakı kurduklarını, bu ittifaka ise “Millet İttifakı” adını verdiklerini kaydetti.

Tekme atandan hesap sormazsam namerdim

301 madencinin hayatını kaybettiği Soma Faciasının 4. yıldönümü olması sebebiyle ikinci durağı Soma olan Muharrem İnce önce maden şehitlerinin mezarlarına giderek her bir mezara gül bıraktı. Ardından Soma'daki kortej yürüyüşüne katılan İnce yaptığı konuşmasında “Bugün Soma’da acı ve yas günü, acınızı, yasınızı paylaşmak için geldim. 4 Mayıs’tan bu yana hep Türkiye’yi barıştırmak için, hep Türkiye’yi bir arada tutmak için, uzlaştırmak için çaba sarf ediyorum. Asla intikam ve rövanş peşinde değilim ama bir şey hariç. Soma'da tekme atma olayı vardı ya o benim ciğerime oturdu. Tekme atandan hesap sormazsam namerdim.” diye ifade etti.  Son 15 yılda 21 bin işçi iş kazasında öldüğünü, bu işçilerin 1672’sının madende hayatını kaybetti söyleyen İnce annelerin gözyaşlarını azaltmak, acılarına ortak olmak için çalışacağız diyerek sözlerini tamamladı.

İnce’nin aday olmasıyla Türkiye kendini sarmalayan örümcek ağlarını parçalayacak

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay ise  “Kampanyaya henüz başlamadık sayılır aslında. Sayın Muharrem İnce şu anda ısınma turları yapıyor. Türkiye siyaset tarihinde ilk defa böyle bir olayla karşı karşıyayız. Sayın İnce'nin aday gösterilmesiyle birlikte Türkiye adeta kendini sarmalayan örümcek ağını parçalayarak kurtuluyor psikolojisi içinde. Bunu sadece CHP'lilerde değil Ak Parti, MHP, İYİ Parti, Saadet Partisi, HDP'ye oy vermeyi düşünen milyonlarca görüyoruz. Çok net söylüyorum en kotü ihtimalle 8 Temmuz'da Muharrem İnce Türkiye’nin 13. Cumhurbaşkanı olacak. Bu işin bizim için bu kadar kolay olmasının sebebi Erdoğan’ın 16 yıldır Türkiye’de yarattığı tahribattır. Herkes 24 Haziran’ı bu mesele ve davanın karar duruşması olarak görüyor dolayısıyla bu duruşmada yargı makamı sandık yani milli irade.  Ak Parti'nin ülkede, toplumda yarattığı tahribatı, Türkiye’nin dışa dönük kaybettiği itibari yeniden kazanması için tarihi bir fırsat olarak görüyor. Ben 24 Haziran'da Türkiye’nin doğulusu- batılısı, Alevisi –Sünnisi’yle, Türküyle - Kürdüyle, başı açık ve kapalısıyla altın vuruş yapacağını düşünüyorum” diye konuştu.

Teknoloji, Kuantum, Uzay Madenciliği konuşan bir cumhurbaşkanı olacağım

Saat 18:00’ da Manisalılar ile Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen İnce, mitinge katılanlardan telefonlarından canlı yayın yapmasını isteyerek şunları söyledi: “ Devletin medyası, yazmazsan yazma milletinde medyası var” 13. Cumhurbaşkanı olarak kavga eden değil,  geleceği, teknoloji, kuantum, uzay madenciliğini konuşan bir cumhurbaşkanı olacağım. Erdoğan tezek desin ben gelecek ve kuantum diyeceğim dedi.

Gençlere yönelik projelerinden de bahseden İnce gençlere her 19 Mayıs ve 29 Ekim’de burs vereceğini ve mezun olduktan sonra iş bulamayan gençlere burslarını iki yıl kesmeden vermeye devam edeceğini kaydetti.  Her yıl 10 bin genci yurt dışına göndereceğini söyleyen İnce 5 yıl içerisinde Türkiye’de Bilgisayar Mühendisi sayısını 10 katına çıkaracağını da ekledi.

Anneler Günü'nde annesini göremeyen, telefonda anneler gününü kutlayan Muharrem İnce'ye Manisa Milletvekilleri ve Manisa İl Başkanı tarafından sürpriz yapıldı. İnce'nin annesi Zekiye İnce ve kardeşleri mitinge katıldı.

Haber: Miray Bacak

Bu haber 1795 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Savcı, Alperen davasında yerel mahkemenin kararının bozulmasını istedi
Savcı, Alperen davasında yerel mahkemenin kararının bozulmasını...
Öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı
Öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı