"Kolit ve Crohn hastaları klozete oturma eylemi yapacak"
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam
  • Reklam

"Kolit ve Crohn hastaları klozete oturma eylemi yapacak"

3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle İnflamatuvar Bağırsak Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (İBHAYD) tarafından klozete oturma eylemi yapılacak.

30 Kasım 2018 - 11:22 - Güncelleme: 30 Kasım 2018 - 11:40

“Farkında Ol, Geç Kalma” sloganıyla kapsamında gerçekleştirilecek etkinlikte engelli statüsüne giren Crohn ve Ülseratif Kolit hastaları tuvaletlerini tutamadıkları için onlara tuvaletlerde öncelik hakkı veren 'Acil tuvalet bekleyemez kartı’nın tanıtımı ve dağıtımı yapılacak.

“Sezen Aksu ve Sertab Erener de bu hastalığı yaşıyor”

Tüm vatandaşları kendilerine destek vermeye davet eden İnflamatuvar Bağırsak Hastaları ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (İBHAYD) Başkanı Ömür Akkaya, “Bizlere tuvaletlerde öncelik verilmesi için farkındalık oluşturmak istiyoruz. İBH hastalarının tuvaleti ne zaman gelirse gelsin; otobüste, sınavda, kendilerini tutamıyorlar. Bu yüzden bugün klozetlere oturarak bu duruma dikkat çekmek istedik. İnsanların bizlerin farkına varmasını istiyoruz. Birçok İBH hastası durumunu gizlemek zorunda kalıyor. 'Tuvaletimizi tutamıyoruz' dediğimizde insanlar bize gülüyor ama bu bir hastalık. Hatta bu hastalığı yaşayanlar arasında Sezen Aksu, Sertab Erener ve Ömer Aşık gibi tanınmış isimler de bulunuyor. Yurtdışında birçok yerde İBH hastalarının kartları oluyor ve tuvaletlerde öncelik kazanıyor. Türkiye’de de bunu gerçekleştirmek için çalışma yapıyoruz” dedi.

Bu haber 579 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Adnan Oktar davası 1,5 ay aralıksız sürecek
Adnan Oktar davası 1,5 ay aralıksız sürecek
Dokuz Eylül Üniversitesi aday öğrencileri ile buluşuyor
Dokuz Eylül Üniversitesi aday öğrencileri ile buluşuyor