Kentimiz İzmir Derneği 2018’de İzmir için çalıştı

Kentimiz İzmir Derneği 2018'de İzmir için çalıştı

İzmir Kent Değerlerini Koruma ve Geliştirme Derneği (Kentimiz İzmir) 2018 yılında Kemeraltı, Basmane, Kadifekale bölgeleri başta olmak üzere İzmir’in pek çok noktasında projeler geliştirdi.

10 Ocak 2019 - 16:14

İzmir’in kültürel değerlerini tespit etmek, korumak, yaşatmak ve tanıtmak amacıyla kurulmuş olan İzmir Kent Değerlerini Koruma ve Geliştirme Derneği (Kentimiz İzmir) 2018 yılında sivil toplum kuruluşları ve yerel yönetimlerle işbirliği halinde başta Kemeraltı, Basmane, Kadifekale bölgelerini kapsayan Tarihi Kent Merkezi olmak üzere İzmir’in birçok noktasında projeler geliştirdi.

İstiklal Okulu Projesi için dev adım

Kentimiz İzmir, Konak Belediyesi ile işbirliği halinde 140 yıllık tarihi barındıran Tarihi İstiklal Okulu için İzmir Kalkınma Ajansı’nın Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı‘na başvurdu. İZKA tarafından başarılı 13 proje arasında yer alan proje kapsamında tarihi okul restore edilerek Yenilikçi Öğrenme Merkezi konseptiyle işlevlendirilecek.

Hazine Avı bu yıl Basmane'deydi

Geleneksel hale gelen Hazine Avı etkinliği bu yıl çok daha büyük bir katılımla Basmane’de gerçekleşti. 500 kişinin Basmane sokaklarında hem öğrenip hem eğlendiği etkinlik tarihi alanının tanıtımı için çok önemli bir rol üstlendi.

Tarihi Kent Merkezi keşfe çıkıldı

Tarihi Kent Merkezi’ne Yolculuk adıyla başlatılan ve İzmir’in binlerce yıllık tarihi alanını farklı bir formatta gezildiği etkinliklerin ikincisi İnci Holding çalışanlarıyla gerçekleştirildi. Saat Kulesi önünde başlayan gezide, Kemeraltı ve Basmane bölgelerini kapsayan yaklaşık 55 nokta ziyaret edildi.

İzmir Lezzet Buluşmaları

Kentin yeme-içme kültürünü araştırmak ve günümüze taşımak misyonuyla yola çıkan İzmir Lezzet Dergisi ve İzmir Profesyonel Aşçılar Derneği ile birlikte “İzmir Lezzet Buluşmaları”nın ilk etkinliği 16 Ağustos 2018 tarihinde “İzmir Şerbetleri” temasıyla Kemeraltı’nda gerçekleşti.

İzmir Sosyal Kuluçka Merkezi Projesi

Kentimiz İzmir, İzmir’de bulunan Sivil Toplum Kuruluşları ve sosyal girişimciler için yapılması planlanan İzmir Sosyal Kuluçka Merkezi Projesi kapsamında merkezin tüm ihtiyaçlarının ve işletmesinin nasıl olacağına ilişkin İZKA Fizibilite Desteği’ne başvurdu.

Sefarad Kültür Festivali'ne yoğun ilgi

Yılın son ayında, bu yıl ilkini Musevi Cemaati Vakfı, TARKEM ve Konak Belediyesi ile birlikte gerçekleştirilen İzmir Sefarad Kültür Festivali’ne İzmirliler yoğun ilgi gösterdi. Tarihi sinagoglarda gerçekleştirilen söyleşiler, konserler ve gezilerle bu kültür tanıtıldı.

OzetKitap.com'da her ay bir özet

Sürdürülebilirliğinin sağlanabilmesi adına dernek bünyesinde devam edecek olacak Özet Kitap sitesinde her ay yeni bir özet yayınlanmaya devam edecek ve bu özetler tamamen ücretsiz olarak tüm takipçilere ulaştırılacak.

İzmir Tarih İletişim Projesi'nde sona doğru

2017 Mayıs ayında başlayan ve 2 yıl sürecek olan İzmir Tarih Projesi iletişim çalışmalarının tüm süreçlerini tamamlandı. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte belirlenen sokaklarda 13 Katılım Atölyesi tamamlanırken, Kemeraltı Marka İnşaası kapsamında hazırlanan hediyelik eşyaların tasarım ve prototip süreçleri tamamlandı. Bunun yanı sıra İzmir Tarih Projesi’ne ait sosyal medya hesaplarının yönetimi yapılırken, Mobil Uygulama için 258 noktanın araştırma ve içerik çalışmalarıyla birlikte Android ve iOS için yazılım geliştirmeleri de tamamlandı. Mobil Uygulama belediyenin onayıyla 2019 ylında marketlerde olacak. Öte yandan projenin faaliyetlerini anlatmak üzere birçok film, videoinfografik ve bilgilendirme eğitimleri de devam ediyor.

 

 

 

 

Bu haber 300 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan İduğ üniversite sınavına girecek adaylara başarılar diledi
Başkan İduğ üniversite sınavına girecek adaylara başarılar...
Başkan Soyer'den EXPO çıkışı: Aday olacağız ve kazanacağız!
Başkan Soyer'den EXPO çıkışı: Aday olacağız ve kazanacağız!