İzmir’de yaya ölümleri azaldı

İzmir'de yaya ölümleri azaldı

İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Arif Aysun Radyo Trafik İzmir’e konuştu. 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesi başta olmak üzere trafik kazalarının önüne geçilmesi adına yapılan çalışmalar hakkında önemli bilgiler veren Aysun, Radyo Trafik İzmir’in de trafik kültürünün geliştirilmesi anlamında işlerini kolaylaştırdığını söyledi.

08 Şubat 2019 - 17:43

Radyo Trafik İzmir’de “Ulaşıma Dair” programının bu haftaki konuğu İzmir Emniyet Müdürlüğü Trafikten Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Arif Aysun’du. Canlı yayında Esra Balkanlı’nın sorularını yanıtlayan Aysun öncelikle 2019 yılının “Yaya Öncelikli Trafik Yılı” ilan edilmesini ve 6 Şubat’ta “Öncelik Hayatın, Öncelik Yayanın” sloganıyla Türkiye genelinde başlatılan kampanyayı değerlendirdi. Çalışmaların yıl boyunca süreceğinin altını çizen Aysun, “Yaya, öncelikle kendi bilincini oluşturmalı. Sürücünün fark edeceği şekilde yolda yürümeliler. Olmadık yerlerde kendi hayatlarını tehlikeye atacak şekilde bulunmamalılar. Geride bıraktığımız herkes yaya... Arabadan indiğimizde biz de yayayız! Trafikte örnek olduğunuzda diğerlerinin değişmeye başladığını göreceksiniz. Trafikte önceliğimizi yayalara ya da geçiş üstünlüğü bulunan araçlara vermemiz gerekiyor. Trafiği asli bir konu olarak görmek ve bu şekilde yaşayabilmek önemli.” dedi. 

Yaya ölümleri yüzde 150 oranında azaldı

2016 yılında İzmir’de 14 ölümlü yaya kazası olduğunu görünce gerekli tedbirleri aldıklarını belirten İl Emniyet Müdür Yardımcısı, “Aldığımız tedbirlerin ardından 2018 yılında 6 yaya kazası meydana geldi. Yüzde 150’ye yaklaşan bir oranda yaya kazalarını azalttık.” şeklinde konuştu.

“Amacımız kurallara uyulmasını sağlamak”

Arif Aysun, trafik denetimlerinde teknolojiden yararlanmanın kendi işlerini kolaylaştırdığını ifade ederek, “Drone ile yaptığımız uygulamalarda amaç kural ihlali yapanları tespit etmek değil, kurallara uyulmasını sağlamak! Amacımız ceza yazmak değil, güvenli sürüşün sağlanması. Kusurlar var, bunların giderilmesi için gayret gösteriyoruz. Sürücülerimizin daha temkinli hareket etmeye başladıklarını görüyoruz.” dedi.

“Ölümlü kazalarda azalma var”

Türkiye genelinde trafik kazalarında yüzde 6 oranında bir azalma yaşandığını hatırlatan İl Emniyet Müdür Yardımcısı Arif Aysun, “İzmir genelinde yüzde 21 civarında ölümlü kazalarda azalma yaşadık. İl Emniyet Müdürümüz Hüseyin Aşkın trafik konusunda çok hassas. Personelimiz de gerekli hassasiyeti gösteriyor. Türkiye ortalamasının çok üzerine çıktık. Daha fazla sahada bulunup daha fazla çalışacağız.” ifadelerini kullandı. 

 

Bu haber 273 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Karabağlar’da muhtar toplantısı gerçekleştirildi
Karabağlar’da muhtar toplantısı gerçekleştirildi
Büyükşehir’in ‘A Takımı’ belli oldu: Sürpriz atamalar... İYİ Parti’den iki isim de var!
Büyükşehir’in ‘A Takımı’ belli oldu: Sürpriz atamalar......