İzmir Atatürk Lisesi Onuncu Yıl ve İzmir Marşı’na sahip...

İzmir Atatürk Lisesi Onuncu Yıl ve İzmir Marşı'na sahip çıktı

13 Mayıs Pazar akşamı Atatürk Lisesi’nde yaşanan olayla ilgili İzmir Atatürk Lisesi Mezunlar Derneği lisenin önünde basın açıklaması yaptı, ardından Onuncu Yıl ve İzmir Marşı söylendi.

16 Mayıs 2018 - 17:12 - Güncelleme: 16 Mayıs 2018 - 17:59

Basın açıklamasının öncesinde lisenin önünde toplanan İzmirliler Onuncu Yıl ve İzmir Marşı’nı söylemeye başladı.  Vatandaşlar zaman zaman “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz!” sloganının hep bir ağızdan söylediler.

Basın açıklamasına CHP İzmir Milletvekili Kamil Okyay Sındır, Tacettin Bayır ve Atilla Sertel, CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel, CHP İzmir milletvekili aday adayı ve DİSK Eski Başkanı Kani Beko, İYİ Parti İzmir İl Başkanı Koray Ükünç ve İzmir Atatürk Lisesi Mezunlar Derneği üyesi ve yöneticileri katıldı.

İzmir Atatürk Lisesi Mezunlar Derneği Başkanı Murat Saraç yaptığı açıklamada “13 Mayıs pazar akşamı okulumuzda gerçekleştirilen 130. Yıl mezuniyet töreninin bitiminde genç mezunlarımızın Marş söylemelerinin engellenmeye çalışılması, gençlerin ve velilerin haklı olarak duruma tepki göstermesine neden olmuştur. Mezunlarımızın ve velilerimizin bu mutlu gününde böyle bir olay yaşanmasından dolayı son derece üzgün olduğumuzu belirtir ve bilinmesini isteriz ki; Kurtuluş Savaşının simgesel şehri İzmir’in kalbinde yer alan İzmir Atatürk Lisesi, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür insanların yetiştiği 130 yıllık dev bir çınardır ve Atatürk’ün adını gururla taşıyan okulumuzdan mezun olan herkes, Mustafa Kemal Atatürk’ün ve devrimlerinin doğal bir ‘neferidir, askeridir’” dedi.

Sorumlular bunun hesabını mutlaka ve derhal verecek

Mustafa Kemal Atatürk’e adanmış marşların altında ‘siyasi’ nedenler aramak, bu ülkenin geleceğini şekillendirecek gençlerin anlık tepkilerini slogan attıkları iddiasıyla bastırmaya, susturmaya çalışmak abesle iştigalidir, basiretsizliktir diyen Saraç, sorumluların bunun hesabını derhal ve mutlaka vermesi gerektiğini söyledi.

İzmir Atatürk Lisesi’nde son zamanlarda ardı ardına yaşanan olayların neden ve amaçlarını da bildiklerini ifade eden Saraç, bu sorunun kişisel bir sorun olmadığını, bu sorunun bir zihniyet sorunu olduğunu belirterek “aydın gençlerin yarınlara olan umutlarını çökerten, çağdışı zihniyetin okullardan gitmesini istediklerini ve tüm okulların çağdaş, laik ve özgürlükçü bir eğitim sistemine kavuşmasını istiyoruz” diye konuştu.

Murat Saraç’ın açıklamasının ardından konuyla ilgili gelişmeyi paylaşan CHP İzmir Milletvekili Tacettin Bayır, basın toplantısından önce İzmir Valisi ile konuştuğunu yaşanan süreci anlattığını, Vali’ye bu olayın başka türlü anlatılmış olduğunu söyledi. Bayır, “Valimiz ile konuştum kendisi hemen İzmir Emniyet Müdürü’nü aradı ve ‘Derhal bu müdürü görevden alın’ diye talimat verdi” dedi.

Gerçekleştirilen açıklamanın ardından lisenin önünde toplanan kalabalık, Onuncu Yıl, İzmir Marşı ve İzmir Atatürk Lisesi Marşı’nı hep birlikte söyledi.

Bu haber 1845 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Savcı, Alperen davasında yerel mahkemenin kararının bozulmasını istedi
Savcı, Alperen davasında yerel mahkemenin kararının bozulmasını...
Öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı
Öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı