CHP İzmir’de ’eskilerin’ dönüşü!

CHP İzmir'de 'eskilerin' dönüşü!

CHP İzmir’de 7 Ocak kongresiyle bir çok ‘eski’ siyasetçi siyaset arenasına geri dönüş yapmış olacak. Dikkat çeken isimler Kumova, Türkbay, Alabay, Engin ve Nalbantoğlu…

12 Ocak 2018 - 12:09

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Örgütü'nde Deniz Yücel'in yeni başkan seçildiği il kongresinin yankıları sürüyor. 

Kongre bir çok eski siyasinin de yeniden siyaset arenasına dönüşüne vesile oldu.

TENİS FEDERASYONU ESKİ BAŞKANI KUMOVA
Uzun  yıllar Türkiye Tenis Federasyonu Başkanlığı görevini yürüten ve 2009’da Konak Meclis Üyesi seçilen Azmi Kumova, 2011 yılında milletvekilliği aday adaylığı için meclis üyeliğinden istifa etmişti. Uzun süredir aktif siyaset yapmayan Kumova, Yücel’in listesinden il yöneticisi oldu.

YILLARIN EMEKTARI TÜRKBAY
Gerçek İzmir'in haberine göre CHP’nin emektar isimlerinden Mehmet Türkbay da son il kongresiyle aktif olarak sahalara döndü. 1992’de CHP yeniden açıldığında Kurucu Disiplin Kurulu  Başkanlığı, 6 dönem İl Yöneticiliği, Narlıdere’den İl Genel Meclis Üyeliği ve Konak Belediye Meclis Üyeliği ile grup sözcülüğü görevlerinde  bulunan Türkbay son yıllarda belediye başkanlığı ve milletvekilliği için aday adayı oluyordu. Türkbay, Yücel yönetiminde yer alacak. Türkbay böylece 7. Dönem il yöneticiliğine yelken açmış oldu.

ALABAY 2012’DEN SONRA AKTİF GÖREV ALACAK
Karşıyaka’nın sembol siyasilerinden Adnan Alabay da bu kongreyle birlikte aktif siyasete il yöneticisi olarak döndü. Partinin çeşitli kademelerinde görev yapan ve son olarak Karşıyaka’da  ilçe başkanlığı yaptığı 2012 yılında geniş çaplı operasyonla tutuklandıktan sonra cezaevinde yatan Adnan Alabay, Ocak 2014’te tahliye edilmişti. Daha sonraki süreçte milletvekili aday adayı olan Alabay, 7 ocak kongresinde il yöneticisi seçilerek 2012’den sonra siyasette ilk kez aktif bir görev alacak.


ENGİN’İN DÖNÜŞÜ

Partide 2012 Haziran’ın da il başkanı seçilen ve milletvekilliği aday adaylığı için istifa edene kadar aralıksız 3 yıl bu görevi yürüten Ali Engin, kurultay delegesi seçildi. Milletvekili olmayı başaramayan geçen il kongresinde de çizik yiyerek kurultay delegesi olmayan Engin, İl Başkanı seçilen Yücel’in süreç boyunca en büyük destekçisi oldu. İsmi Parti Meclisi için geçen Engin de  siyasette yeniden yükseliş dönemine geçti.


NALBANTOĞLU LİSTE DELDİ

İl kongresinde Gümrükçü’nün listesinde yer alıp Yücel’in listesini kurultay delegeliğinde delen 3 isimden biri olan İl Eski Başkanı Rıfat Nalbantoğlu da uzun bir süre sonra Genel Başkan seçmek için Ankara’da sandık başında olacak. Geçtiğimiz yıllarda iki kez il başkanlığı koltuğuna oturan ve 28 ilçenin kazanıldığı 2009 sürecinde örgütün başındaki isim olan Nalbantoğlu da 7 ocak kongresindeki liste delme başarısıyla  siyasette etkin bir dönüş yaptı. 

Bu haber 1706 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Başkan Pekdaş:
Başkan Pekdaş: "Tarihi korumayı biz iyi biliriz"
İzmir'in okullarında yıl boyunca sürecek temizlik seferberliği başladı
İzmir'in okullarında yıl boyunca sürecek temizlik seferberliği...