CHP’de adaylık yarışında sona gelindi

CHP'de adaylık yarışında sona gelindi

Genel seçim öncesinde milletvekili kesin aday listelerini belirleme çalışmalarında sona yaklaşılırken CHP'de İzmir’in talepleri Ankara’ya iletildi. İl Başkanı Yücel ve Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu’nun ardından Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın da liste önerisinde bulunacağı öğrenildi.

16 Mayıs 2018 - 14:25 - Güncelleme: 16 Mayıs 2018 - 14:39

Erken genel seçim kararının ardından milletvekili aday listelerinde yer almak isteyen isimlerin başvurularının incelemesi sürüyor. CHP’nin en güçlü olduğu illerin başında gelen İzmir’de adaylık başvurularını değerlendiren Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, elemeleri yaptıklarını kesin listeyi kısa süre içinde Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na ileteceklerini söylemişti. Torun, eleme sisteminde birçok maddenin bulunduğunu anlatırken ana ilkenin partililik ve yapılan çalışmalar olduğunun da altını çizmişti.

Şu anda 13 milletvekiliyle TBMM’de temsil edilen İzmir’in milletvekili listeleri önceki seçimden itibaren zaman zaman tartışma konusu oldu. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu dahil olmak üzere çok sayıda kontenjan adayının İzmir’den listelerde yer alması o dönem “fazla” bulunmuştu.  Kılıçdaroğlu’nun İzmir’den aday olmayacağı belirtilirken birçok ismi yeni dönemde elemesi bekleniyor.

Partide, il kongresi ve kurultay sürecinde aktif çalışan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu da öneri listesiyle birlikte başkente giderek görüşlerini aktardı. Kocaoğlu’nun daha çok ilkeler üzerinden yaptığı değerlendirme dahilinde bazı isimler ön plana çıktı. Kocaoğlu’nun milletvekili adaylığına sıcak baktığı kişiler arasında Bornova eski İlçe Başkanı Nevzat Kavalar, Gaziemir eski İlçe Başkanı Umut Tekin, İZBETON A.Ş Genel Müdürü Hüseyin Sezer, Ödemiş eski İlçe Başkanı Mehmet Birlik, İzmir eski İl Başkan Yardımcıları Altan İnanç, eski İl Başkanı Ali Engin isimleri bulunuyor. Kocaoğlu’nun kadın aday bölümünde ise Yüksek Disiplin Kurulu eski Üyesi Şehrazat Mercan ve Selma Nalbantoğlu’na da olumlu yaklaştığı belirtiliyor.

Mevcut milletvekilleri ve parti üst yöneticileriyle ilgili öneri ve düşünce belirtmekten kaçındığı belirtilen Kocaoğlu’nun, “genel başkan zaten gereken değerlendirmeyi performanslarına bakarak yapar” dediği parti kulislerine yansıdı. Kocaoğlu, il kongresi sürecinde milletvekilleri arasında Ali Yiğit ile birlikte yakın çalışmış, adını kurultayda Parti Meclisi’ne (PM) önermişti.

Özkan'ın öneri listesi

İl Başkanı Deniz Yücel’in ise çerçevesini çizdiği aday profili Kocaoğlu’nun önerileriyle örtüşürken Kocaoğlu’na muhalif yapısıyla bilinen Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan’ın da yakın temasta olduğu isimler parti kulislerine yansıdı. Genel merkezdeki görevi, İstanbul ve İzmir arasındaki yoğun temposu nedeniyle geçtiğimiz günlerde Muğla’dan adaylığı tartışılan Özkan’ın duruma sıcak bakmadığı belirtildi. Özkan’ın genel başkan yardımcısı sıfatıyla yukarıya taşımak isteyebileceği isimler arasında ise Konak eski İlçe Başkanı Mehmet Şakir Başak, eski Milletvekili Erdal Aksünger, Ezgi Deniz Urunga, Devrim Barış Çelik ve Serkan Çelik yer alıyor. Özkan ile yakın siyaset yapan isimlerin partide ayrıca kulis yaptıkları da dile getiriliyor.

Kaynak: Ege'de SonSöz

Bu haber 1296 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Savcı, Alperen davasında yerel mahkemenin kararının bozulmasını istedi
Savcı, Alperen davasında yerel mahkemenin kararının bozulmasını...
Öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı
Öğretmenlik mülakat sonuçları açıklandı