Atatürk Sergisi’ne rekor ziyaretçi

Atatürk Sergisi’ne rekor ziyaretçi

Folkart Gallery’deki “BÜYÜK DAHİ / GAZİ MUSTAFA KEMAL” sergisi sona erdi. Sergi, açık kaldığı süre boyunca rekor sayıda ziyaretçi ağırladı. Atatürk’ün bugüne kadar hiç görülmeyen fotoğrafları, kullandığı özel eşyaları, yazdığı mektupları ve birçok objelerin yer aldığı sergiyi bugüne kadar yaklaşık 200 binin üzerinde kişi ziyaret etti.

31 Mayıs 2019 - 11:12

Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “BÜYÜK DAHİ / GAZİ MUSTAFA KEMAL” sergimizin ziyaret süresini yoğun ilgi nedeniyle 26 Mayıs’a uzatmıştık. Atatürk’e gösterilen sevgi ve saygının bir yansıması olarak sergimizi 200 binin üzerinde kişi ziyaret etti. Folkart Gallery olarak böylesine önemli bir sergiye ev sahipliği yapmanın gururunu, mutluluğunu ve en önemlisi onurunu yaşadık. Emeği geçen herkese ve gelen tüm ziyaretçilere teşekkür ediyorum” dedi.

“Kalbimizin zarif efendisi…”

Serginin Ziyaretçi Defteri’ne yazılan yazılar, ziyaretçilerin Atatürk sevgisinin imzası niteliğini taşıyor. Birbirinden değerli cümleleri, seçerek, özenle, kimi zaman elleri titreyerek yazan ziyaretçiler, duygularını defterde ölümsüzleştirdiler. Binlerce ziyaretçinin notlar yazdığı defterde en çarpıcı cümlelerden biri ise, Berk Özyavuz isimli ziyaretçinin 29.10.2018 tarihinde kaleme aldığı “Kalbimizin zarif efendisi, sonsuza dek izindeyiz” ifadesi oldu.

Çocuklar ve gençler

Folkart Gallery’de Ekim ayında ziyarete açılan Büyük Dahi/Gazi Mustafa Kemal sergisinde 400 obje ve bir kısmı daha önce hiç yayımlanmamış 150 Atatürk fotoğrafı yer alıyordu. Gösterilen yoğun ilgi nedeniyle sergi süresi uzatılmıştı. “BÜYÜK DAHİ / GAZİ MUSTAFA KEMAL” Sergisi 26 Mayıs 2019 Pazar günü son ziyaretçilerini ağırladı.

Sergi süresince 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı ve 10 Kasım Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü Anma Günü serginin en çok ziyaretçi ağırlanan günleri oldu. Atatürk sergisine en yoğun ilgiyi çocuklar ve gençler gösterdi. İzmir’deki ilkokul, ortaokul ve liseler ile üniversite öğrencileri de sergiyi ziyaret ettiler.

Sergi hakkında

"Büyük Dahi / Gazi Mustafa Kemal" isimli sergide Atatürk'ün bugüne kadar yayımlanmamış fotoğraflarından kullandığı kahve fincanlarına, Atatürk kapaklı Time Dergisi'nden Atatürk'ün Kurtuluş Savaşı'nda kullandığı gaz lambalarına, çeşitli kıyafetlerine kadar birçok farklı obje ziyaretçiler tarafından görülebildi. Serginin proje direktörlüğünü Fahri Özdemir, proje danışmanlığını ise Prof. Dr. Zafer Toprak üstlenmişti. Yaklaşık 3 yıllık bir çalışmanın ürünü olan sergi, başta Eriş Ülger ve Fahri Özdemir olmak üzere birçok özel koleksiyondan derlenerek hazırlanmıştı.

Ziyaretçi defteri örnekleri:

Atam, Sen ölmedin,

Toprağa gömülmedin.

Bil bakalım neredesin?

Bizim kalplerimizdesin.

***

“Eşsiz, nefes kesen bir sergiydi. Hele o nefesini bakınca hissetiğim kahve fincanları… Sonsuz teşekkürler.”

***

“Şu an bile dokunsalar ağlayacak durumdayım ama senin için. Senin istediğin o güçlü kadın olmak için bunu yapmayacağım. Sana layık bir genç olmak için çalışıyorum ve hep çalışacağım. İyi ki var oldu ve bizim oldun, unutulmayacaksın. Seni çok seviyorum…”

***

“Gözyaşlarımızın dinmediği bir sergiydi… Sana olan sevgi ve minneti kilemelere dökemeyecek kadar çok! Sonsuza kadar izinde… Seni çok özledik… Biz gençler dedidiğin gibi ümitleri kaybettirmeyecek kadar arkanda. Bu vatan bize emanet! Sergi için Folkart ailesine teşekkürler.”

***

“Sevgili Atatürk; Seni çok seviyorum ve seni çok özlüyorum. Neden Anıtkabir’den dönmüyorsun? Düşmanlar artık memleketimize gelmiyor, bunun için teşekkür ederim. Kerem Açıl 4.5 yaşındayım.”

Bu haber 192 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Hükümet memur maaşlarına zam teklifini açıkladı
Hükümet memur maaşlarına zam teklifini açıkladı
Çin'in doğaltaş ithalatının yüzde 12'si Türk doğal taşı
Çin'in doğaltaş ithalatının yüzde 12'si Türk doğal taşı