Ata Anı Evi’ne 10 Kasım daveti

Ata Anı Evi'ne 10 Kasım daveti

İzmir’in düşman işgalinden kurtuluşunun başladığı, Atatürk’ün kahve içip kenti seyrettiği Belkahve’de Bornova Belediyesi tarafından açılan Ata Anı Evi, 10 Kasım öncesi ziyaretçi akınına uğruyor. Açıldığı 9 Eylül 2016 tarihinden bu yana 35 bin kişi tarafından ziyaret edilen anı evi, Atatürk’ün hiperreal (çok gerçekçi) heykelini görmek isteyen ziyaretçilerle dolup taşıyor. 10 Kasım'da ise özel bir program yapılacak.

07 Kasım 2018 - 12:03 - Güncelleme: 07 Kasım 2018 - 12:17

Bornova Belediyesi’nin Belkahve’de ziyarete açtığı Ata Anı Evi, Mustafa Kemal Atatürk’ün ölüm yıldönümü olan 10 Kasım öncesi ziyaretçi akınına uğruyor. Atatürk’ün 9 Eylül 1922'de, İzmir’in kurtuluşu öncesi kenti seyrettiği yerde açılan Ata Anı Evi, açılış tarihi olan 9 Eylül 2016'dan bugüne kadar 35 bin ziyaretçiyi ağırladı. Milli mücadele dönemine ait birçok objenin bulunduğu Anı Evi'nde, hiperreal ve balmumu olmak üzere iki farklı Atatürk heykeli sergileniyor. Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden gelerek Anı Evi’ni ziyaret etmek isteyen öğrenci grupları, özellikle hiperreal Atatürk heykeline büyük ilgi gösteriyor. 

"Bu şehre bir şey olacak diye çok korktum"

Anı Evi’nin bulunduğu bölgenin 9 Eylül 1922 günü Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının İzmir’i izledikleri bölge olduğunu belirten görevlilerden Arda Kalaycı (38), "Belkahve’de Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının anılarını ziyaretçilere aktarmaya çalışıyoruz. 9 Eylül aynı zamanda silahla yapılan savaşın noktalanmasıdır. O gün burada Mustafa Kemal Atatürk İzmir’e bakarken 'Bu şehre bir şey olacak diye çok korktum' demiştir. İzmir’e olan sevgisini burada dile getirmiştir. İsmet Paşa ise aynı gün silahla yapılan savaşın bittiğini ama cehaletle yapılan asıl savaşın başladığını dile getiriyor. O yüzden Belkahve çok önemli bir yer. İzmir’in en önemli noktalarından biridir" dedi.

Kaynak: Ege'de SonSöz

Bu haber 516 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kemeraltı Mutfak Konak yeni tarifleriyle gastronomi meraklılarını ağırlıyor
Kemeraltı Mutfak Konak yeni tarifleriyle gastronomi meraklılarını...
CHP’li Sertel o iddiayı Meclis gündemine taşıdı
CHP’li Sertel o iddiayı Meclis gündemine taşıdı